Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes

2 posters

Shko poshtë

Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  Empty Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes

Mesazh nga WebMaster Sat 1 Sep 2012 - 21:15

Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  Tokatoka
Ne nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes, sepse, Ne, Atmosfera, Qielli,
dhe cdo gje tjeter rrotullohen se bashku me Token ne te njejten
shpejtesi konstante
.

Eshte e njejta ndjesi me ate, kur ne jemi ne nje makine apo duke
fluturuar ne Avion. Nje Avion fluturon me rreth 800 kilometra ne ore -
pothuajse sa gjysma e shpejtesise se rrotullimit te Tokes ne ekuator.

Kur mbyllim syte, ne nuk e ndjejme fare qe jemi duke levizur. Kur nje
stjuardese vjen per te na mbushur filxhanin me kafe, kafja nuk fluturon
mbrapa avionit. Kjo ndodh per shkak se kafja, filxhani dhe ne levizim te
gjithe ne te njejtin rritem si Avioni.

Toka leviz ne nje norme fikse - gjithashtu edhe ne te gjithe levizim se
bashku me te. Tani imagjinoni sikur jeni perseri ne nje avion, dhe
imagjinoni cfar ndodh nese piloti papritur e rrit ose e ngadaleson
shpejtesine e Avionit. Ju menjehere do e ndjeni kete ndryshim sikur po
ndodh ne sedilen tuaj. Ne te njejten menyre, nese Toka papritur do ta rriste ose ngadalesonte shpejtesine e saj, ju pa tjeter do ta ndjenit ate.

Per aq kohe sa Toka rrotullohet ne menyre te qendrueshme, dhe leviz ne nje norme konstante ne orbite rreth Diellit, ne si pasagjer te Tokes levizim se bashku me te.

Ne qofte se Toka papritmas do te shtonte shpejtesine, ne do te rrezoheshim prapa. Nese Toka do tu pershpejtonte mjaftueshem, pershembull (1 rrotullim ne 1 ore e 20 min) kundrejt 24 oreve (momentalisht), athere ne do te fluturonim jashte siperfaqes saj.

Njerezit e lashte vune re se Yjet, Dielli dhe Hena leviznin te gjitha mbi toke. Per shkak se keta njerez nuk mund ta ndjenin levizjen e Tokes, ata logjikisht e interpretuan kete fenomen duke thene se Toka ishte e palevizshme dhe Qielli ne te vertete leviz fizikisht lart nesh.

Ideja e shkencetearit te lashte Greek, Aristarku, ishte propozimi i nje modeli heliocentrik (Dielli ne qender) te universit. Aristarku ishte shkencetari i pare qe propozoi dicka te tille, por ideja e modelit gjeocentrik (Toka ne qender), u la ne fuqi per nje kohe te gjate. Ishte Nicola Koperniku ai qe bindi boten ne shekullit e 16 duke propozuar modelin heliocentrik (Dielli ne qender), dhe duke i treguar te gjitheve se Toka rrotullohet rreth vetes, dhe gjithashtu rreth Diellit.


Elton Balla
Oxford Angli 2012




Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  30l12rc Pytje & Përgjigje Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes  Empty Re: Perse nuk e ndjejme rrotullimin e Tokes

Mesazh nga Anakonda Fri 19 Oct 2012 - 18:15

Shum gjo e bukur kjo teme...nfakt mendoja ndryshe per ket teme(dmth mendoja se nuk e ndjenim sepse skishim ket fuqi qe te ndjenim rrotullimin e tokes...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi