Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Këshilla për Dhëmbë

2 posters

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:34

First topic message reminder :

Përkujdesi i dhëmbëve dhe i gojës

Përkujdesi ndaj dhëmbëve duhet të jetë i vazhdueshëm dhe i mjaftueshëm, si dhe shkuarja e rregullt te stomatologu është një domosdoshmëri, bile një here në gjashtë muaj.
Të gjithë e dimë se dhëmbët janë pjesë e bukurisë të fytyrës tonë. Larja e dhëmbëve duhet të bëhet pas çdo ngrënieje, e sidomos para se të shkoni në shtrat. Larja duhet të zgjasë 2-3 min.

Brusha më e propozuar është ajo me fije natyrore e fortë dhe më e vogël çka na bën të mundshme lëvizjen në çdo drejtim. Nëse pini duhan dhëmbët do t' i zbardhni, nëse i lani me përzierje të sodës bikarbone dhe lëngut të limonit bile një herë në javë. Ose me një tampon të lagur me oksigjen 3% i fshini dhëmbët, do të fitoni zbardhjen e tyre.

Ka stomatologë që propozojnë për zbardhjen e mirë dhe dhëmbë të shëndoshë të përdoret qumështi pluhur.

Aroma e gojës e këndshme është pasuri e shëndetit të mirë. Në të kundërtën aroma e keqe nga goja të bën nervoz, në shoqëri ta humb disponimin nga frika se do të ndihet nga të tjerët. Kjo do të evitohet me kontrollimin e dhëmbëve të prishur, bajamet e sëmura, sëmundjet e ndryshme të mukozës së dhëmbëve dhe çrregullimet gastrointestinale.


Edituar për herë të fundit nga BeLti në Tue 8 Jan 2013 - 12:07, edituar 3 herë gjithsej

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:46

Dhëmb i Thyer

Shpëlarje gojën me ujë të ngrohtë për të pastruar zonën. Aplikoni fasha të ftohta në zonë për të zvogëluar çdo ënjtje. Telefononi dentistin tuaj menjëherë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:46

Thyerje e mundshme e nofulles

Apliko fasha të ftohta për të kontrolluar ënjtjet. Shko tek dentisti juaj ase ne urgjencen e spitalit menjëherë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:46

Dhemb i dale nga vendi

Mbajeni dhëmbin nga kurora dhe shpëlarjini rrënjet e dhëmbëve në ujë, nëse ato jane te pista. Mos e ferkoni me sende te forta apo hiqni ndonjë fragment te bashkëngjitur. Nëse është e mundur, butësisht futni dhe mbani dhëmbin në gropë e vet. Në qoftë se nuk eshte e mundur, vendosni dhëmbin në një filxhan me qumësht dhe shkoni te dentisti sa më shpejt të jetë e mundur. Mos harroni të merrni dhëmbin me vete!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:46

Objekt i ngecur midis dhëmbëve

Mundohuni butësisht te hiqni objektin me fill dentar;duke shmangur prerjet e mishrave te dhembeve.Asnjëherë mos përdorni një mjet të mprehtë për të hequr nje objekt që ka mbetur në mes te dhëmbëve tuaj. Nëse keni mundësi hiqeni objektin duke pastruar dhëmbët me fill dentar, ne qofte se jo kontaktoni dentistin tuaj.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:47

Dhimbje dhembi

Shpëlarje gojën me ujë të ngrohtë për ta pastruar atë. Butësisht përdorni fill dentar apo një pastruese ndërdhëmbësh për të siguruar se nuk ka ushqim apo mbeturina të tjera të zënë në mes te dhëmbëve. Asnjëherë mos vendosni aspirina ose ndonjë qetësues tjetër afer mishrave te dhëmbëve pranë dhembt sepse mund të digjen indet e mishrave .Kontaktoni dentistin tuaj.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:47

Për dhëmbë të shëndetshëm, jo gjumit me biberon

Shkaku i prishjes në këtë periudhë të hershme është biberoni. Por parandalimi i tyre është i mundur.
Dhëmbët tek të cilët shfaqen njolla ngjyrë kafe, janë shenjë e prishjes së dhëmbëve dhe si rrjedhojë dhëmbët thyhen nga prishja. Shkaku i prishjes në këtë periudhë të hershme është biberoni.

Por parandalimi i tyre është i mundur. Ne nuk duhet t’i lëmë fëmijët të flenë me biberon në darkë. Dhe në shishe nuk duhen hedhur lëndë si sheqer, ëmbëltues, mjaltë, pekmez. Fëmijës duhet t’i jepet ujë pasi të ushqehet.

Pas ushqyerjes dhëmbët e fëmijëve janë të lagur dhe mund të fshihen lehtë me ndonjë beze të pastër. Nëse këta njolla shfaqen edhe në rastet kur nuk përdoret biberoni me shishe apo biberon i thjeshtë, atëherë mund të mendohet për një hipopilazi.

Hipopilazi do të thotë njolla të krijuara nga përdorimi i ilaçeve nga ana e nënës në periudhën e shtatzënisë apo të lidhura me ndonjë sëmundje me temperature të kaluar nga fëmija."

Prindërit duhet të tregohen të kujdesshëm ndaj higjienës së dhëmbëve të fëmijëve dhe të mos tregohen indiferentë. Dhëmbët e prishur duhet të mjekohen menjëherë tek dentisti dhe të mos lihen pas dore.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:47

Zbardhja e dhëmbëve – rrezik

Zbardhja e dhëmbëve me përzierje të sodës bikarbone, hirit dhe peroksid hidrogjenit mund të shkrijë zmaltin, ashtu që dhëmbët duken edhe më të errët sesa kanë qenë.
Stomatologët tërheqin vërejtjen se të rinjtë gjithnjë e më shumë po e rrezikojnë shëndetin e tyre, duke shfrytëzuar tretmanin e zbardhjes së dhëmbëve në shtëpi me përzierje të sodës bikarbone, hirit dhe peroksid hidrogjenit.

Dentistët tërheqin vërejtjen se kjo metodë mund të shkrijë zmaltin, ashtu që dhëmbët duken madje edhe më të errët sesa kanë qenë.

Soda shtëpiake është abrazive ashtu që mund tërësisht ta shkatërrojë zmaltin dhe ta errësojë dhëmbin, por edhe të shtojë ndjeshmërinë.

Kristalet e kripës mund të gërvishtin zmaltin, por edhe çdo tretman i cili përfshin thartinë, posaçërisht është i dëmshëm.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:47

Prodhohet enzima që mbron dhëmbët nga kariesi

Shkencëtarët holandezë janë duke prodhuar një enzimë që do të mbrojë dhëmbët nga kariesi dhe do na lejojë që të konsumojmë pa frikë ëmbëlsira.
Kariesi është një nga problemet më të rëndësishme në stomatologjinë bashkëkohore.
Kariesi i dhëmbëve paraqet një proces patologjik, i cili karakterizohet me prishjen e tërësisë anatomike të dhëmbëve, i cili prek indet e forta të dhëmbit, duke filluar nga sipërfaqja e deri në thellësi të koronës së dhëmbëve.
Kariesi prek smaltin dhe dentinën, por në qoftëse nuk mjekohet prek edhe pulpën e dhëmbit.
Shkencëtarët holandezë janë duke prodhuar një enzimë që do të mbrojë dhëmbët tanë nga kariesi dhe do na lejojë që të konsumojmë pa frikë ëmbëlsira.
Ky do jetë një revolucion i vërtetë në luftën ndaj kariesit. Substanca mund të vendoset në pastën e dhëmbëve, por edhe në ëmbëlsira.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:48

Vaji i karafilit qetëson dhimbjet e dhëmbit

Vaji i karafilit është shumë i dobishëm në rastet e dhimbjeve të dhëmbëve ku bakteret nxisin dhimbjen.
Shumica prej nesh, kur kemi ndonjë problem shëndetësor, u drejtohemi kurave popullore krahas ilaçeve me recetë. Lind pyetja a janë këto kura të dobishme për të gjithë ne dhe çfarë thotë shkenca rreth tyre?

Bëhet e ditur se vaji i karafilit heq dhimbjen e dhëmbit. Si një alternative natyrale, vaji i karafilit përftohet nga gjethet e bimës karafil. Ky vaj, i cili mund të gjendet në Indi dhe Indonezi, i është nënshtruar shumë eksperimenteve të ndryshme për sa i përket veçorive të tij analgjetike dhe antibakteriale. Sipas tyre, vaji i karafilit është shumë i dobishëm në rastet e dhimbjeve të dhëmbëve ku bakteret nxisin dhimbjen.

Por, duke pohuar se ky vaj nuk mund të përdoret nga të gjithë specialistët theksuan se ka një shije të rëndë. Në rast se merret në sasi të mëdha mund të shkaktojë efekte anësore shumë serioze. P.sh mund të shkaktojë probleme në rrugët e frymëmarrjes dhe mëlçi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:48

Pijet energjike dëmtojnë dhëmbët!

Pijet energjike janë ndër pijet më të dëmshme për shëndetin e dhëmbëve dhe shkatërrojnë zmaltin më shumë se uji mineral dhe lëngjet e pemëve.

Pijet energjike përmbajnë shtesa të thartirës së limonit, andej me rastin e blerjes duhet me kujdes të lexohet përbërja e pijeve. Dhe, sipas mundësive, të shmangen ato që kanë më shumë thartinë limoni.

Për ujin mineral stomatologët thonë tashmë një kohë të gjatë se nuk është i mirë për dhëmbët. Po ashtu, nuk janë të mira as lëngjet dietike. Konsumimi i këtyre dy pijeve mund të shkaktojë probleme serioze dhe prishje të dhëmbëve.

Sipas hulumtimeve të fundit, lëngu nga portokalli shkatërron edhe deri në 84 për qind zmaltin e dhëmbëve. Stomatologët këshillojnë që lëngjet nga limoni, portokalli dhe ananasi të pihen përnjëherë, e jo të konsumohen gjatë tërë ditës. Sa më i vogël të jetë kontakti i thartirës me dhëmbët, aq më mirë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:48

Pastat e dhëmbëve përkeqësojnë aknet

Pastat e tanishme të dhëmbëve janë të dëmshme, sepse flori i pranishëm në to, irriton lëkurën dhe përkeqëson gjendjen e akneve!
Pastat e mëparshme për dhëmbë kanë përmbajtur zink, i cili lehtëson inflamacionin, dhe për këtë arsye ato shpesh janë përdorur si preparat kundër akneve. Mirëpo, pastat e tanishme për dhëmbë nuk përmbajnë zink, dhe për këtë arsye nuk janë të efektshme në këto raste.

Megjithatë, meqenëse shumëkush mendon se shtimi i yndyrës së prodhuar në lëkurë është shkaktari kryesor i akneve, dhe pastat kanë veprim shumë efikas në tharjen e lëkurës, kështu që shumë femra vazhdojnë t’i përdorin edhe sot e kësaj dite pastat e dhëmbëve për të mjekuar aknet.

Veprimi i pastës është vetëm i pjesërishëm, sepse yndyra është vetëm një faktor që shkakton aknet, derisa skuqja dhe inflamacioni janë faktorët tjerë të cilët duhet eliminuar. Në këtë rast, pastat e tanishme të dhëmbëve janë të dëmshme, sepse flori i pranishëm në to, irriton lëkurën dhe përkeqëson gjendjen e akneve!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:49

Si të kesh një gojë të freskët dhe dhëmbë të shëndetshëm

Mjaft më me erën e rëndë nga goja, me njolla të errëta në dhëmbë dhe me mishra dhëmbësh të irrituara. Ushqimet që shtron në tavolinë mund të të japin një buzëqeshje magje pse. Ja këshillat ...

Nëse do të kesh dhëmbë të bardhë

* Vër në tryezë ushqime që favorizojnë pastrimin e dhëmbëve. Thuaji "po" mëllagës, gjethet e saj veprojnë si një furçë natyrale. Kaloje gjethen e saj me gisht tek dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Shumë të mira për dhëmbët janë gjithashtu angjinaret, molla, sallata, portokalli: këto janë ushqime të pasura me fibra që veprojnë tek dhëmbët si sfungjerë pastrues.
* Pini të paktën 2 litra ujë në ditë dhe mbaje për pak çaste në gojë sikur do të bësh një shpëlarje: kështu pastron dhëmbët dhe mineralizon smaltin. Në ujë në fakt ka fluor që bllokon aktivitetin e baktereve që shkaktojnë kariesin. Po për këtë arsye ha 1 kivi dhe një sallatë domatesh çdo ditë, edhe ato kanë fluor.
* Mos përjashto nga dieta edhe fasulet, djathin e freskët, qu¬mështin: përmbajnë fosfor që kontribuon në rimineralizmin e dhëmbëve.
* Hera - herës konsumo lakra të cilat kanë squfur, një element që bën pjesë në smalt dhe dentinë.
* Nëse je qejflie e pijeve me gaz, ngushëllohu sepse kanë acid ortofosferik që shërben si zbardhues. Dhe hera- herës, pijë ndonjë limonadë, është e pasur me acid citrik që është abraziv.
* Përtyp çamçakëzë pa sheqer dhe ndonjë gjethe sallate: të ndihmojnë në prodhimin e pështymës që ka substanca dezinfektuese dhe abrazive që shërbejnë si zbardhues.

Nëse do mishra dhëmbësh të fortë
* Në mesditë pini limonada dhe lëng portokalli, përmbajnë vitamina që riaktivizon qarkullimin, pra oksigjenon qelizat e mukozës së gojës dhe forcon mishrat e dhëmbëve. Jo vetëm kaq, vitaminat aktivizojnë enzimat e mukozave duke krijuar një barrierë mbrojtëse ndaj mikrobeve.
* Konsumo të paktën 2-3 herë në javë mish dhe peshk: Kanë proteina që mbajnë qelizat në formë.
* Mos harro të futësh në dietën tënde karota, dardhë e mollë, janë të pasura me ujë dhe me fibra dhe i mbajnë të freskëta e të pastra mishrat e dhëmbëve.
* Konsumo hera-herës ndonjë banane: përmban ksititol, një lloj sheqeri që bllokon prodhimin e baktereve.
* Në mëngjes konsumo kos me qumësht lope ose dhie, laktobakteret e tij mbajnë nën kontroll bakteret e gojës.

Nëse do një gojë të aromatizuar
* Pini shumë lëngje gjatë ditës. Dehidratimi në fakt, shkakton erë të keqe nga goja, goja thahet dhe pështyma bëhet acid.
* Për të gjitha recetat, përdor majdanoz me shumicë: është e pasur me potas, vit. A,C,E që kontribuojnë në një shëndet të mirë të gojës. Përveç kësaj përmban mjaft substanca aromatizuese.
* Jepi shije pjatave me trumzë, është një bimë aromatike e pasur me vit. E, fluor që aromatizojnë gojën.
* Edhe menta është shumë e mirë, riaktivizon funksionimin e aparatit tretës dhe të mëlçisë. Gjethet e saj kanë mentol, që shërben si anti - mikrobital.
* Shtroni në tavolinë lakrat, por dhe të verdhën e vezës. Kanë vit. K që eviton tretjen e keqe që është shpesh përgjegjëse për erën e keqe të gojës.

Kundër kariesit

*Arrat dhe cerealet, integrale riekulibrojnë pH e pështymës duke favorizuar rikalcifimimin e dhëmbëve.
* Përdor mjaltë të papërpunuar, në vend të sheqerit: përmban vitamina dhe minerale të dobishme për gojën dhe dhëmbët.
* Thuaji "po" perimeve të freskëta që pastrojnë sipërfaqen e dhëmbëve dhe të lejoni të kesh një gojë të freskët.
kalcium, fosfor dhe minerale të tjera që janë pjesë e përbërjes së dhëmbëve.
* Konsumo kos me pak yndyrë.
* Cerealet integrale dhe leguminozat janë të pasur me zink ndërsa toni, merluci dhe salmoni kanë selen: dy elementë që të ndihmojnë të kesh dhëmbë të shëndetshëm e të bukur.
* Përdor nëpër sallata vaj ulliri: ka vitaminë E që mbron mukozat e gojës dhe pengon shumëzimin e baktereve që shkaktojnë kariesin.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:49

Sa i dëmton çaji dhëmbët?

Çaji më pak i rrezikshëm për dhëmbët sesa lëngjet e pemëve, uji mineral dhe pijet sportive.
Edhe pse shkakton erozionin e dhëmbëve, çaji nuk është edhe aq i rrezikshëm sa lëngjet e pemëve, uji mineral dhe pijet sportive. Është treguar se hulumtimet në të cilat dhëmbët e njeriut janë të njomur në çajin e zi kanë filluar të prishen vetëm pas 16 javësh. Mirëpo, te dhëmbët e njomur në lëngun e limonit, në uthull dhe ujë mineral dëmtimet janë vërejtur pas dy ditësh.

Megjithatë, disa lloje të çajeve mund edhe të stabilizojnë demineralizimin e dhëmbëve. Andaj, çajeve të pemëve nuk duhet shmangur, por vetëm duhet ulur konsumimin e tyre.

Dhe për fund, po theksojmë se saktësia e këtyre rezultateve nuk është absolute. Kushtet laboratorike megjithatë nuk mund t’u bëjnë konkurrencë situatave reale, ndërkaq në testime nuk janë përfshirë jargët, të cilat mbrojnë dhëmbët nga thartina.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:49

Terapi e këndshme me erë të pakëndshme

Ju është mërzitur përtypja e përditshme e çamçakëzit dhe e bonboneve mentol?! Atëherë. provojeni jogurtin!
Rezultatet e hulumtimeve të bëra që janë paraqitur në simpoziumet ndërkombëtare të stomatologëve, tregojnë se - 24 persona, 2 javë kanë abstenuar nga konsumimi i jogurtit,
pas së cilit abstenim kanë pirë rreth 90 g jogurt të zakonshëm dy herë në ditë, në periudhën prej 6 javësh.

Atëherë 80 për qind të të hulumtuarve të cilët vuajnë nga duhma e rëndë e gojës kanë vërejtur përmirësim të dukshëm.

Hulumtuesit përfundojnë se jogurti bllokon bakteret në gjuhë, të cilat rëndom prodhojnë përbërës sulfurikë, shkaktarë kryesorë të erës së pakëndshme.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:49

Kosi lufton erën e keqe të gojës

Kërkime dhe eksperimente shkencore kanë provuar se kosi përbën një nga aleatët më të fuqishëm në luftimin e erës së keqe të gojës, kariesit dhe sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve.
Çelësi i kësaj aftësi e të mrekullueshme të kosit është ekzistenca e baktereve të tij aktive, konkretisht të Lactobacillus bulgaricus dhe Streptococcus thermophilus. Pra, nuk ekziston asnjë dyshim që kosi përbën një pastiçeri më të mirë se ëmbëlsirat dhe çokollatat, të cilat shumica prej nesh i konsumojmë gjatë ditës për të thyer urinë.
Këshillojmë tek ata persona të cilët vuajnë nga era e keqe e gojës, të konsumojnë më tepër kos me fruta, sesa ëmbëlsira. Era e gojës mjaft herë nuk ka të bëjë me larjen e dhëmbëve, por me aftësinë e shumëzimit të shpejtë të baktereve të gojës.
Përveç konsumimit të kosit këshillojmë përdorimin e penjve të dhëmbëve dhe vizita të shpeshta tek dentisti.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:50

Disa sëmundje mund të zbulohen nga era e gojës

Mund të jeni të sëmurë dhe të mos e dini fare, por nëse vëreni një erë të çuditshme nga goja, atëherë me organizmin tuaj diçka nuk është në rregull. Trupi prodhon aroma vërtet të përbëra, ndërsa disa prej tyre janë tepër intensive për hundën e njeriut.

Kur sëmundja sulmon dhe ndryshon metabolizmin qelizor, në frymënxjerrje, urinë dhe djersë arrijnë shumë substanca kimike, të cilat shpërndahen shumë lehtë.

Laboratorët eksperimentalë anekënd botës tentojnë të zbulojnë mënyra për shfrytëzimin e sensorëve të gazrave në diagnostikim. Deri më tani kanë arritur të kuptojnë se si të zbulojnë disa sëmundje me anë të erës së gojës, simptoma të cilat është shumë me rëndësi të zbulohen sa më herët.

Nga kanceri i mushkërive sot njerëzit sëmuren gjithnjë e më shumë dhe vështirë e luftojnë atë. Ndërsa nëse zbulohet në fazë të hershme, ekziston mundësi më e madhe për shërim. Shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se era e këtyre të sëmurëve është e ngjashme me atë të amoniakut ose peshkut, ndërsa arsyeja për këtë është substanca metilhidrazin.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:50

10 armiqte e dhembeve

Me një ushqim të shëndetshëm në mëngjes, pasuar nga një higjienë e kujdesshme orale, duke shmangur ngrëniet jashtë orarit, duke reduktuar konsumimin e ushqimeve të thata dhe karbohidrateve, si edhe duke shtuar sasinë e frutave, zarzavateve dhe të qumështit, të jeni të bindur se do të keni gojë dhe dhëmbë më të shëndetshëm.
Frutat e ëmbla, prodhimet e sheqerosura, ëmbëlsirat dhe ushqimet acide. Të gjitha këto janë produkte të shijshme, por që kërkojnë një kujdes të veçantë, sidomos në procesin e larjes së dhëmbëve. Sipas mjekëve stomatologë, ushqimet e lartpërmendura kërcënojnë më shumë shëndetin e gojës dhe dhëmbëve. Duke pasur një edukim të mirë ushqimor, nuk ka dyshim që do të keni edhe dhëmbë më të bukur. Me një ushqim të shëndetshëm në mëngjes, pasuar nga një higjienë e kujdesshme orale, duke shmangur ngrëniet midis vakteve, duke reduktuar konsumimin e ushqimeve të thata dhe karbohidrateve, duke shtuar sasinë e frutave, zarzavateve dhe të qumështit, të jeni të bindur se do të keni dhëmbë më të shëndetshëm. Zakonet e mira në të ngrënë ndikojnë jo vetëm në gjendjen e mirë shëndetësore, por edhe në atë orale. Përveç kësaj, një kulturë e mirë ushqimore luan një rol tepër të rëndësishëm e vendimtar edhe në parandalimin e kariesit dentar. Ja disa këshilla të vlefshme për shëndetin e gojës. Më poshtë keni të rreshtuara ushqimet që rrezikojnë shëndetin e dhëmbëve tanë dhe disa këshilla për të mbajtur në gjendje të mirë kavitetin oral. Ekspertët kanë veçuar disa prej tyre:
- Frutat, lëngjet dhe puretë e frutave të shtuara me sheqer.
- Pijet e sheqerosura acide, shpesh ato të gazuara (“cola”, aranxhatat, limonadat).
- Pijet e ëmbla me bazë maltin, si edhe pijet e lehta.
- Sheqeri dhe mjalti që përdoren për të ëmbëlsuar ushqimet dhe pijet e ndryshme.
- Reçelet e frutave, xhelatina, mjalti, kremrat e ëmbël (çokokremi).
- Karamelet dhe ëmbëlsirat e ndryshme (kek, tortë etj.).
- Çokollatë me qumësht.
- Shurupe dhe ilaçe të ëmbla që ndonjëherë përdoren për të rregulluar shijen e keqe të gojës.
- Ushqimet e paketuara (kroisantë, biskota, çibukë).
- Ushqimet tepër acide: agrumet, mollët, ananasi, rrushi, luleshtrydhet, uthulla, vera, domatet.
Përveç këtyre, janë edhe pesë faktorë të tjerë që ndikojnë për keq në veprimin e sheqernave:
- Konsumimi i tepruar i sheqerit.
- Shpeshtësia e marrjes së karbohidrateve.
- Përbërësit e pakontrolluar të produkteve ushqimore.
- Sëmundjet orale individuale.
- Zakonet e këqija ushqimore (konsumimi i vazhdueshëm i ushqimeve të ndenjura, i pijeve të ëmbla, acide dhe të gazuara, vaktet jashtë orarit) si edhe mungesa e higjienës orale, veçanërisht pas konsumit të ushqimeve midis vakteve.
Në fund, mund të lexoni këshillat e specialistëve për një shëndet të mirë dentar:
- Ulni konsumin e përditshëm të sheqernave dhe rrisni konsumin e perimeve dhe fibrave: përtypja dhe pështyma ndihmojnë në largimin e mbetjeve ushqimore dhe neutralizimin e substancave acide që mund të dëmtojnë smaltin e dhëmbëve.
- Përdorni ëmbëlsirat që nuk kanë shumë yndyrë dhe karbohidrate komplekse, siç janë zakonisht produktet e bëra në shtëpi.
- Shmangni ushqimet që përmbajnë sasi të madhe sheqeri dhe që kanë veti ngjitëse (të tilla janë karamelet).
- Mos përdorni produkte të ëmbla për të lyer bukën apo biskotat (këtu përfshihen marmelata, çokokremi, mjalti).
- Mos përdorni ushqime të pasura me karbohidrate dhe që mbahen gjatë në kavitetin oral (është fjala për karamelet që shkrihen ngadalë në gojë).
- Gjithmonë prisni 25-30 minuta para se të lani dhëmbët pas ngrënies së ushqimeve të ëmbla dhe njëkohësisht acide (agrumet, lëngjet e frutave, marmelata, domatet). Në fakt, aciditeti e dobëson smaltin. Një këshillë: në mëngjes duhet të pini gjithmonë një gotë lëng portokalli, i cili ju bën shumë mirë, para qumështit ose çajit, varet çfarë përdorni zakonisht.
- Përdorni substanca zëvendësuese të sheqerit në doza të vogla.
- Përtypni çamçakëz.
- Kjo këshillë është për prindërit: pasi t’u japin fëmijëve ilaçet, kryesisht shurupet, t’ua shpërlajnë gojën me ujë.
- Të paktën dy herë në vit duhet të bëni vizitë te mjeku stomatolog për të bërë një kontroll, ose pastrim më profesional.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:50

Cilët janë më të fortë, dhëmbët e bardhë apo të verdhë

Dhëmbët e shëndoshë janë më të fortë, pavarësisht nëse janë të bardhë ose të verdhë- thonë ekspertët.

Dhëmbët e bardhë të bukur që i shohim nëpër filma duhet harruar që mund t’i kemi në realitet. Ato janë shtresa artificiale dhe nuk janë të shëndetshme. Dhëmbët e tillë nuk janë të fortë, kërkojnë kujdes të veçantë, sidomos atëherë kur jeni duke ngrënë ushqim.

Më të fuqishëm janë, padyshim, dhëmbët e shëndoshë, ndërsa ata nuk janë dhëmbë të bardhë. Së paku jo të tillë që zbardhohen sikur letra. Dhëmbët e shëndoshë të natyrshëm janë për disa nuanca më të errët, prandaj duken sikur të jenë të verdhë.

Ngjyra natyrore e smaltit të dhëmbëve është e kaltër në të bardhë, por ajo njëkohësisht është edhe paksa e tejdukshme, ashtu që në kombinim me të verdhën jep ngjyrën, e cila është ose e hirtë e ndritshme ose e verdhë e ndritshme.

Ngjyra e errët e dhëmbëve mund të jetë pasojë e pirjes së duhanit ose pasojë e ndonjë çrregullimi të rrallë metabolik. Kjo mund të rregullohet me zbardhimin dhe shkëlqimin e shtresës së sipërme të smaltit, e cila nëse realizohet nga ekspertët, asnjëherë nuk është e dëmshme.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:50

Cilat janë efektet anësore të zbardhjes së dhëmbëve?

Efektet anësore mund të jenë - rritja e përkohshme e ndjeshmërisë së dhëmbit në të ftohtë dhe të nxehtë, irritimi i indeve të buta të gojës, e posaçërisht i mishit të dhëmbëve.
Këto ndryshime janë të përkohshme dhe zhduken pas disa ditëve. Para procedurës së zbardhjes pacienti patjetër duhet të informohet lidhur me shkaktarin e ndryshimit të ngjyrës, rezultatet e pritura, si dhe me efektet e padëshiruara.
Koha e zbardhjes së dhëmbëve varet nga shkaktari i ndryshimit të ngjyrës, thellësia e lokalizimit të njollës dhe teknikës zbardhuese të aplikuar. Koha e zbardhjes së dhëmbëve, p.sh. nga tetraciklina, është më e gjatë dhe kërkon më tepër seanca, krahasuar me ngjyrosjen e dhëmbëve, p.sh., nga duhani, kafeja, çaji et.. Sa i përket kohëzgjatjes së seancës, ajo merr mesatarisht 30-60 minuta te zbardhja laserike, 60 minuta te zbardhja me dritë/nxehtësi, si dhe 2-4 orë në ditë te zbardhja në shtëpi brenda 2 javëve, apo edhe më shumë, varësisht prej shkallës së errësimit dhe dëshirës për ndriçim të ngjyrës së dhëmbëve.
Rezultatet e deritanishme tregojnë për ndriçim të ngjyrës së dhëmbëve për 3-8 nuanca (nga gjithsej 16) pas përfundimit të procedurës, ndërsa për më shumë se 10 nuanca pas përdorimit të 1aserit. Por, shkalla e zbardhjes nuk është e njëjtë te të gjithë. Ajo varet nga mosha, nga shkalla e diskolorimit të dhëmbëve, nga metoda e aplikuar etj.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:51

Shtatzënia nuk është shkaktar i kariesit

Nuk është e vërtetë se shtatzënia është shkaktar i drejtpërdrejt i kariesit. Nëse dhëmbët kanë qenë të shëndoshë para shtatzënisë, ata nuk do të prishen as gjatë nëntë muajve të tjera të shtatzënisë.
Paraqitja e kariesit gjatë shtatzënësisë është zakonisht si pasojë e ndryshimeve të shprehisë së nënës së ardhshme, para së gjithash lënia pas dore e higjienës orale duke u kujdesur më shumë për frytin, shprehia kah ushqimi i ëmbël, sasia e zvogëluar e kripërave minerale, mungesa e vitaminave, vjellje e shpeshtë, etj.
Të gjithë këta faktorë të përmendur shpijnë deri te ulja e pH (rritja e aciditetit) së pështymës dhe veprimi demineralizues i acidit në smaltin e dhëmbit.
Nëse nëna e ardhshme mban si duhet higjienën e gojës, kjo njëherazi do të shërbejë si motiv që kjo shprehi të përcillet edhe në fëmijën e saj.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:51

Kur duhet të fillohet të përdoret pasta e dhëmbëve?

Nga dalja e parë e dhëmbit të qumështit, thonë stomatologët. Pasta për dhëmbë të fëmijëve e cila përmban florid forcon zmaltin dhe pengon krijimin e kariesit.
Sapo të dalë dhëmbi i parë, fillon edhe larja e tij. Për fillim mjafton t’u pastrohen dhëmbët në mëngjes dhe në mbrëmje me brushë të posaçme dhëmbësh – gjë që njëkohësisht është edhe masazh i mirë.
Nëse fëmija nuk kundërshton, menjëherë mund të përdoret brusha e rëndomtë e dhëmbëve (më së voni pas daljes së dhëmbit të dytë). Brusha më e mirë është ajo që ka kokë të vogël dhe është nga plastika shumë e butë.
Kur t’i dalin të gjithë dhembët e qumështit, më së miri është që t’u pastrohen me brushë me fije të gjata, me kokë të ngushtë dhe me dorezë pak më të trashë, që është e përshtatshme për përdorim – me të fëmija mund të fillojë të mësohet për t’i larë dhëmbët.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:51

Kërcitja e dhëmbëve në gjumë

Kërcitja e dhëmbëve ndodh kur njerëzit janë të stresuar, të zemëruar apo të shqetësuar. Është mirë që para se të bini në gjumë, të kafshoni një mollë.

Shpesh, telashet ditore tendosin, për ç’arsye natën, në gjumë shtrëngojmë fuqishëm nofullat. Kjo mund t'i dëmtojë dhëmbët dhe të shkaktojë kokëdhembje e dhembje të muskujve të fytyrës.

Prandaj, para se të bini në gjumë, ‘relaksoni’ nofullat me përtypjen e një molle të thartë.

Gjatë periudhës së gjumit, nëse dikush në mënyrë të pandërgjegjshme i shtrëngon dhe kërcet dhembet e tij quhet bruksizëm.

Bruksizmi është një lloj veprimi pa ndjenja. Pacienti nuk është i vetëdijshëm për këtë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Alberti Mon 7 Jan 2013 - 9:51

Peri i dhëmbëve zbulon sëmundjet e zemrës

Nëse mishi i dhëmbëve gjakon kur dhëmbët i pastroni me perin e dhëmbëve, kjo mund të thotë që keni infeksion bakterial.

Pastrimi vjetor i dhëmbëve në ordinancën e dhëmbëve mund ta zvogëloj rrezikun nga infarkti i zemrës për 24 për qind krahasuar me ata që i shmangen këtij trajtimi, kanë gjetur hulumtuesit nga Tajvani.

Mishi i dhëmbëve i përflakur dhe i infektuar është i lidhur me sëmundjet e zemrës, sepse inflamacionet kronike janë shkaktare të cilat nxisin sistemin e imunitetit që në qarkullim të gjakut të dërgojnë materie që i kontribuojnë grumbullimit të shtresave të yndyrshme në artere.

Simptomat e tjera mund të jenë: djersitja gjatë natës, ftohja, plogështimi dhe lodhja.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 18:56

Dëshira për të pasur dhëmbë të bardhë është e rënësishme për shumë
njerëz. Prandaj ,duke marre këshilla nga dentisti , ju do të jeni ne
gjendje për tu siguruar qëdhëmbët tuaj do të jenë të bardhë e të
shkëlqyeshëm për një kohë më afatgjate.
Zbardhimi i dhëmbëve”power bleaching’ në klinikë dentale

Kjo
është metoda më optimale per zbardhimin e dhëmbëve, ku e gjithë
procedura kryhet në ordinancë dhe atë nga vetë dentisti.Në fillimë bëhet
pastrimi me anë të pastave dhe me furҫë , që sipërfaqet e dhëmbëve të
jenë më të pastërta,pastaj dentisti bënë izolimin e mishit të dhëmbëve
me xhele per mbrojtejn e te njejtit.Materijalet që më së shumti perdoren
per zbardhim janë si :peroksidi I hirogjenit 35% dhe peroksidi
karbamidit me 37% te cilet aplikohen ne siperfaqet vestibulare, me cka
nën ndikimin e lambës elekrike”light-accelerated”,me një kohezgjatje
prej 20-30 min arihet efekti i zbardhimit të dhëmbëve,ku pacientit i
këshillohet qe pas asaj procedure të perdorë pasta që përmbaj 30%
xylitol,me qëllim që dhëmbët të ngelin të bardhe për një periudhe me
afatgjate
.Metoda shtëpijake e zbardhjes së dhëmbëve me rekomandimin e dentistit
Zbardhimin
e dhëmbëve e bënë vetë pacineti në shtëpi duke marr sugjerime nga
dentisti.Procedura kryesisht kryhet gjatë natës por mundet te kryhet
edhe mbrenda ditës,në periudhe prej disa orësh.
Me anë të lugëve
speciale ,të punuare për cdo indivit bëhet një model ku me pas formohet
luga individuale që i përshtatet formës së dhëmbëve dhe nofullave dhe në
po të njejtën aplikohet xhelë peroksidi i hidrogjenit ose peroksidi i
karbamidit.Njëkohësishte i rekomandohet pacinetit qe para aplikimit të
xhelit të bëj pastrimin e dhëmbëve me pasta me një kohezgjatje prej 3
min. Gjithë kjo procedur është e lehtë per cdo individ, por ka nje
mangesi tjetër se ne krahasim me metoden e parë është se kosta e kesaj
është shumë më e lartë dhe mundësija për dëmtimin e dhëmbëve dhe mishit
të dhëmbëve është më e madhe.
Përdorimi i pastave speciale

Përdorimi
i pastave është një metodë alterntive, që ka kosto më të ulet dhe është
më e lehtë për pacinetin.Sot gati se në të gjitha farmacitë mund të
hasen keto pasta.Ato përmbaj 30% Xylitol si dhe në sasi te caktuar me
fluor 1450ppm, me çka i këshillohet pacientit që në fillim të bëj
pastrimin e dhëmbëve me pastën e përditëshme pastaj të i pastroj ato me
pastë që është kryesishtë vetëm për zbardhim.Kjo metodë është më pakë
efektive ne krahasim me ato metodat e mëparëshme, porë është shumë më elehtë për tu përdorur. /Femina.al/

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Këshilla për Dhëmbë - Faqe 2 Empty Re: Këshilla për Dhëmbë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi