Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rruget e Rinis.. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rruget e Rinis.. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rruget e Rinis..

Shko poshtë

Rruget e Rinis.. Empty Rruget e Rinis..

Mesazh nga WebMaster Tue 5 Feb 2013 - 9:51

Rruget e rinise

Interesimi i pergjithshem per njohuri te shendosha dhe informata te sakta çdo dite eshte me i madhe pa marrë parasysh qellimin e këtijë interesimi . Dikush vetem nga deshira qe te informohet per te , dikush nga frika se gjendet ne udhekryq te jetes e nuk dinë se çfare te zgjedhe per sistemin jetesor , e dikush tjeter me qellim qe ne baze te popullit ti gjykoje sjelljet e veta dhe praktikimin e jetes se perditshme ta kete sa me korrekt .Ky lloj interesimi per ardhmerine , tani egziston dhe eshte ne rritje te mbare , shoqeria njerezore e sidomos te ata te cilet ne nje menyre i takojne jetes se tashme siç është rinia , por verbëria e nje sistemi dhe luftimi i kij kunder armikut dhe çdo parimi te tij e ka bre te veten . Pa marr parasysh se nga cili grup vjen ky interesim qellimi i te gjitheve eshte qe te njoftohen me njerez te paster dhe origjinal , ngase ate qe kane nga njohurite dhe informatat rreth tije shpesh here nuk perputhen e ndonjehere jane edhe ne kundershtim me te verteten , qe pastaj mbi keto njohuri dhe dezinformata ti ndertojne qellimet e veta te gabuara lidhur me njeriun e gjithe kjo vjen prej asaj se burimi i ketyre mosnjohurive dhe dezinformatave jane traditat e ndryshme te shume mjediseve dhe interpretuesve jokompetent per interesimin e njeri tjetrit .Fakti qe jetojme ne nje shoqeri shume nacionale te perzier ne aspektin kombetar me nje sasi rezerve bukur te madhe ndaj njeri – tjetrit . Nga mosnjohja ndaj njeri - - tjetrit ne pergjithesi e veqanerisht ne aspektin e besimit , njohurite e shendosha mbi besimin ne vete dhe informata egzakte per te jane me se te nevojshme , sepse vetem ne baze te njohurive dhe infotmatave te shendosha besimtari mund te lejoje te afrohet si dhe te ofroje aq sa duhet dhe sa mundet . Gjithashtu ana tjeter vetem mbi njohurite dhe informatat e shendosha dhe te sakta per te dhe rreth ardhmerise mund ti ofrohet dhe te ofroj besimtarin dhe keshtu sasia e rezerves dhe ftohjes ne mes njeri – tjetrit zhduket ose zbutet deri ne minimum .
Zbulimet e ndryshme qe u bene si dhe zhvillimi i teknologjise bene qe njeriu te jetoje nje jete me te lehte por keto zbulime dhe zhvillime nuk ja rriten njeriut qetesine dhe sigurine e tij , perkundrazi e shqetesuan krejtesisht dhe luhaten sigurin e tij ne themele . Civilizimi modern ia ka persosur dhe zhvilluar njeriut tere ate qe ka preane vetes por vete njeriu qe ka lene atje ku ka qene ne koherat e lashta ne lidhje me sjelljen respektin ndaj njeri – tjetrit . nese numrojme çka i ka bere njeriu njeriut ne shekullin tone armiqesite ndaj jetes se njeriut , pasurite , nderit dhe atoritetit te tij si dhe te drejtave te tij elementare , pa marre parasysh a vjen dhuna dhe teritori nga nje individ , grup , rac apo shtet se shpejti do te bindeshim se ne kete aspekt ua kemi tejkaluar shekujve te mesjetes . Është koha e fundit qe ne konkurrence mes veti , per dobite morale , materiale dhe shpirterore per njeriun te provojne fatin e tyre me qellim qe ta shpetojne njeriun ose se paku t’ia lehtesojne gjithnje ate qe e brengos duke ia ruajtur te arriturat e tij mendore , shkencore apo shoqerore . Dallimi i te riut nga te tjeret eshte te folurit e gjuhes se paster , oratoria , sjellja e mire gjate bisedes me te tjeret dhe njohja e rregullave te bisedes
Kete qe ceka tani nuk eshte asgje perpos nje pike uje nga deti i meritave te medhaja te tij , dhe nje grusht uji nga deti i karakteristikave dhe cilesive te panumerta . Kjo u bene juve te dalloheni nga te gjithe ne çdo pikepamje u bene te dalluar ne modesti , urtesi , ne qendrueshmeri ndaj parimeve ne sjelljet e mira . Deshmitar i diteve tona jemi edhe vete kete s’mund te na mohoje askush . Rinia ishte dhe eshte ajo qe me energjine e saj te persosur me mirkuptimin e pashoq dhe me toleranc ne mes njerezve qe nuk mund te matet edhe me angazhimin maksimal e te gjithanshem , çdo here hapi dhe hap prespektiv per nje prosperitet qe shpie ne jeten fatlume te njerezimit . Rinia si pjesa me progresive e shoqerise , me idealet e saj me te qarta , per nje te ardhme me te lumtur per njerezimin e gjithembarshem , me deshiren se jemi egzistojme dhe se synojme te behemi personalitete te kerkuara angazhuese e me vetedijesimin se duhet gjithnje e me teper te synojme edhe ka formimi i nje vetedije sa me kritike tonen , atehere i keni argumentuar botes se ju jeni popull i cili punon e nuk flet , veproni e nuk vetereklamoheni . Fjalet tuaja do te kene ndikim dhe shume njerez do te afrohen ne rradhet tuaja , do te ju perkrahin ne arritjet e qellimeve tuaja .
Leximi i panderprere thuhet :
“ Mendjemprehtit i mjafton libri per ta ngritur apo pasuruar , libri e zoteron mesuesin , mendjempehti dhe i zellshme dijne se dhe prej ku te fitojne dituri “ .
Atyre qe sinqerishte punojne asnjehere nuk u mungojne menyrat e as metodat qe tu ofrojne dituri atyre qe jane kurreshtar per njohuri . Qellimi final i kesaj eshte te kuptuarit se kjo kulture eshte komplete dhe e pershtatshme per çdo kohe .
Rrugedajle tjeter perveq se ti pervishemi punes dhe ta çoni ne vend pergjegjesine tuaj ndaj arsimit nuk ka .
Shpetimi juaj eshte ne kuptimin e se vertetes , duhet te formoni botekuptime te drejta mbi gjithesine , jeten dhe vete njeriun . Te gjithe njerezit jane krijuar te barabarte ne jete , ne liri per te arritur lumturi .
Rini ky eshte realizimi i motos “ ardhmeria eshte rruga jone “ .
Ju jeni shpresa e rilindjes dhe simboli i flijimit ne çdo lufte , mbi supet tuaja qendron pergjegjesia me e madhe me sinqeritetin tuaj arrihet fama , me idete e juaja perhapet kultura , me moralin tuaj arrihen vlerat e larta , me aktivitetin tuaj arrihet fitorja , sepse rinia eshte fuqia perplot me energji gjalleri dhe aktivitet .
Te gjithe e dime se jeta eshte vuajtje si val e detit kur godet , egzistojne gjera qe nuk mund ti bejme balle .
Pse ndodhin këto ?
Valle a mos ndoshta jemi aq te lige dhe te lejojme te na ndodhin gjera te ndryshme .
Pse vuajme ?
A egziston njeri apo ndonje gje qe te mund te na ngushelloj , si duket nuk kemi asgje , nuk mund te egzistojne gjera te mrekullueshme . Njerezimi nuk eshte ai qe ishte dikur , tani jane ata qe duan shkaterrimin e tjetrit .
As vllau - vllaun me nuk e do ...
As motra - nuk i beson ...
Pse eshte keshtu tani jeta ?
Ndonese jemi te tille e nuk dime si te jetojme , nuk dime tani se ç’eshte e mira e ç’eshte e keqja , nuk sime ti dallojme keto dy gjera , ngase tani keto dy gjera jane bere te njejta , nuk eshte me rendesi se a thua fjale te mire apo te keqe , urrejtja eshte e njejte , dashuria humb , besimi shuhet dhe nuk besoj se do te mund te gjejme apo kthejme çofte edhe njehere ne jete . Gjeja me e keqe qe mund te ndodh ne jete eshte e keqja qe te ben dikush , ofendimet qe i merr nga tjetri , urrejtja e tij eshte e madhe dhe nuk mund te zhduket , ndoshta mund te ndodhe qe te kete ndryshime por zemra e te lenduarit kurr nuk do te sherohet , ai mund te mbetet vetem nje figure si gjithe te tjeret por dashuria per te , besimi ndaj tij cdesin qe ne diten e ofendimit tend . Me rendesi eshte te mos jemi armiku i askujt , te behemi armiku i vetevetes nese eshte e nevojshme por jo armik i dikujt tjeter . Çdo kush ka endrrat e tij , qe deshiron ti realizoje por mund te kete pengesa nga çdo kush madje edhe nga me i afermi i familjes se tij .
Pse ?
Sepse tani urrejtja ka kapluara çdo gje .
Çdo gje eshte shendrruar ne nje kaos per jeten .
E ty ste mbetet gje tjeter perpos te vazhdosh jeten me vuajtje dhe merezi . me ofendime dhe urrejtje nga te tjeret , me fajsimet e tyre te fajsojne ty . Per kete duhet te jemi vetevetja me mire te jetojme ne vetmi sesa te behemi preh e dikujt qe nuk te do te miren qe ti deshiron dhe synon ta arrish .
Vuajtja eshte diqka qe te lehteson vetem atehere kur shprehesh .
Nganjehere mendojme dhe themi me mire te mos jetojme sesa te perjetojme gjithçka te zhdukemi nga kjo bote e brisht apo te mbesim aty ku jemi tani , te shohim me sy apo ta kujtojme ate qe e duam me se shumti ne jete e nuk mund ta arrijme . Sa e nevojshme eshte te dalloheni nga te tjeret me cilesi te mira me sjellje shembullore , me kontaktim te mire qe ne mesin e njerezve te jeni pishtare te udhezimit , ditet e permiresimit , thirres te se mires dhe se vertetes . Disa njerez i shohin gjerat siç jane dhe pyesin , pse une enderroj gjera qe nuk kane egzistuar kurre ?...
Rini permiresoni gjestet tuaja , dallohuni me gjeste dhe veprat tuaja nga te tjeret , behuni shembull per te tjeret me veprat tuaja . Keshillat dhe udhezimet e juaja te ndikojne tek njerezit .
Nga faktoret me te rendesishem te formimit dhe ne pergaditjen e personalitetit eshte edhe te dalluarit ne pamje kjo eshte nje nga cilesite me te rendesishme per njohjen e personalitetit . Imitimi i te tjereve eshte humbje e identitetit shpirteror , humbje e besimit ndaj vetvetes madje nga kjo nenkuptohet shkrirja e personalitetit dhe renja e tij ne kurthet e huaja . S’ka dyshim se shoqeria juaj eshte e semure , popullin tuaj e kan sulmuar epshet , per se tepermi e terheqin gjerat e kendshme dhe me se e nevojshme eshte qe dikush ta udhezoj ate shoqeri , ta ofroj kah anija dhe bregdeti i shpetimit nese deshiron te shpetoj , te permiresohet dhe udhezohet . Ju jeni shpresa e kesaj shoqerie , shpresa e rilindjes dhe qendreses , duhet te jeni shembull per te tjeret ne mardhenjet ndernjerezore , qendrueshmeri ne aktivitet , ne ëdo gje te dallloheni prej te tjereve , atehere shpresojme se njerezit do te ju ndjekin juve , do t’u pergjigjen thirrjes suaj , do te jene pjese perberese e ardhmerise per te cilen punoni dhe luftoni per ta arritur .
Me ne fund u perkujtoj juve se nuk mund te arrini fitoren perpos me besim dhe besueshmeri .
Qellimet duhet ti keni te pasterta , t’u largoheni veprave te keqija te ngadhenjeni mbi epshin dhe ngaterresat e kesaj bote . Kur ti realizoni keto moto atehere praktika juaj eshte ekujvalente me fjalet tuaja , keshtu le te veprojne ata qe duan te veprojne drejt . Kujtimet nganjehere jane gjerat me te mira qe mund ti ndodhin njeriut ne jete , po tani ne kohen e sotme egzistojne vetem kujtimet e keqija e te hidhura saqe nuk mund ti beje balle njeri edhe po te kete fuqine e gjithe botes . Me teper pelqejme te jemi apo te jetojme ne nje planet tjeter te Sistemit Djellor sesa ne toke , edhe pse ne toka ende ka vend per njerez te ri . Nganjehere dashuria dhe besimi te shkaktojne dhimbje apo plage te pasherueshme te cilat kurr nuk do te mund ti sherosh apo ti kthesh ne te mire siç kanë qene . Ato jane te pakthyeshme po keto ndodhin vetem atehere kur ka besim , dashuri dhe iluzione te shumta ne mendje dhe enderron ti realizoje , mosrealizimi i tyre ndodh kur bie pre e dikujt tjeter apo viktim e kesaj endrre te parealizuar . Ne anen tjeter lendimet qe mund ti beshe vetes nuk mund ti beje askush tjeter .
Lendimi i vetvetes eshte gjeja qe ndodhe atehere kur njeriu bie ne fjalet , inkurajimet e dikujt tjeter . Te duash , te besosh , te premtosh , jane gjera qe mund te behen per nje dite dhe lehte mund te zhduken e te mbesin vetem fjale te kota dhe diqka qe do te mundon çdo here ne jete , shkakton vuajtje ne zemer , shpirt dhe mendje qe nuk do te mund kurr ti sherosh apo ti largosh nga vetja .
Per kete dua te them se nuk mund te jete i qete ai njeri qe lendon tjetrin .
Rruget e jetes jane te gjata por jeta vete eshte e shkurter vitet kalojne e te vie fundi valle çdo jete ky fund per ty
Eshte rruga qe ne cak te çon dhe çdo rruget tjeter te mashtron andaj gjeje dhe perqendrohu ne rrugen drejt amshueshmerise .
Rruget e Rinis.. 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Rruget e Rinis.. 30l12rc Pytje & Përgjigje Rruget e Rinis.. 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi