Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lindja me prerje cezariane rrit rrezikun nga alergjia People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Lindja me prerje cezariane rrit rrezikun nga alergjia People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lindja me prerje cezariane rrit rrezikun nga alergjia

Shko poshtë

Lindja me prerje cezariane rrit rrezikun nga alergjia Empty Lindja me prerje cezariane rrit rrezikun nga alergjia

Mesazh nga Alberti Sun 3 Mar 2013 - 8:52

Lindja me prerje cezariane rrit rrezikun nga alergjia

Fëmijët e lindur me prerje cezariane, derisa të mbushin 2 vjet, janë më të rrezikuar nga paraqitja e alergjive për mesatarisht 5 herë, krahasuar me fëmijët e lindur në mënyrë natyrale, thonë shkencëtarët amerikanë.
Kërkuesit shkencorë nga Spitali "Henry Ford" në Detroit mendojnë se kjo ka të bëjë me ekspozimin ndaj baktereve gjatë lindjes vagjinale, gjë që ndikon pozitivisht në zhvillimin e sistemit imunologjik të fëmijës.
Në studim kanë marrë pjesë 1200 fëmijë, ku janë analizuar reagimet e tyre në alergjenë që lidhen me manarët dhe me pluhurin. Te fëmijët është matur prania e antitrupave imunoglobulinë E (IgE), pasi që janë ekspozuar ndaj alergjenëve.
Shkencëtarët mendojnë se si këto rezultate shkojnë në favor të të ashtuquajturës hipotezë higjienike, sipas të cilës ekspozimi ndaj mikroorganizmave në fëmijërinë e hershme ka rol kyç për zhvillimin e drejtë të sistemit imunitar dhe për zvogëlimin e rrezikut nga paraqitja e alergjive.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi