Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aplikacioni për analizën e urinës do të përdoret edhe në spitale People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aplikacioni për analizën e urinës do të përdoret edhe në spitale People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aplikacioni për analizën e urinës do të përdoret edhe në spitale

Shko poshtë

Aplikacioni për analizën e urinës do të përdoret edhe në spitale Empty Aplikacioni për analizën e urinës do të përdoret edhe në spitale

Mesazh nga Alberti Thu 7 Mar 2013 - 11:10

Aplikacioni për analizën e urinës do të përdoret edhe në spitale F.0307032545924_m

Aplikacioni për telefonat smartphone, i cili shfrytëzon kamerën e telefonit për të analizuar urinën dhe caktuar diagnozën, është prezantuar në konferencën e teknologjisë, arsimit dhe dizajnit (rED) në Los Angeles.
Uchek, siç quhet aplikacioni, mund të testojë 25 probleme shëndetësore dhe të ndihmojë gjatë diagnostikimit dhe shërimit të sëmundjeve, shkruan BBC. "Kam dëshiruar ta vë mjekësinë dhe shëndetin në duar të përdoruesve," ka deklaruar autori i aplikacionit Myshkin Ingawale.
Aplikacioni mund të testojë urinën për praninë e 10 elementeve të ndryshme - duke përfshirë glukozën, proteinat dhe nitratet. Kjo mund të shfrytëzohet për përcaktimin e shumë gjendjeve si diabeti, infeksionet e traktit urinar, kanceri, problemet me mëlçi, por po ashtu për t'u kryer edhe kontrolli i përgjithshëm i shëndetit. Përdoruesit duhet ta marrin urinën dhe në të të fusin shiritin testues standard.
Shiriti vjen në paket me aplikacionin dhe shërben për të normalizuar ngjyrat pavarësisht nga ndriçimi dhe kushtet e fotografimit. Sapo bëhet fotografia, aplikacioni fillon analizën.
Çmimi i kompletit të aplikacionit dhe shiritit do të jetë 20 dollarë në shitoret e Apple, ndërsa në shitje do të gjendet në fund të marsit.
Momentalisht Uchek është në dispozicion vetëm për iPhone, por shumë shpejt do të paraqitet edhe versioni për Android.
Gjykuar sipas GSMA, organizatës e cila përfaqëson industrinë mobile, shërbimet shëndetësore mobile mund të shpëtojnë miliona jetë në Afrikë gjatë pesë vjetëve të ardhshëm.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi