Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak

Shko poshtë

Konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak Empty Konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 11:01

Konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak

Shkencëtarët kanë zbuluar se konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak, që lidhet me rritjen e rrezikut për sulm në zemër ose në tru.
Të verdhat e vezëve njihen për përmbajtjen e lartë të kolesterolit, por, një studim i para pak kohësh ka zbuluar që konsumimi i vezëve nuk ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak, gjë që është vërtetuar duke u bazuar në 115 raste. Për më tepër, edhe një studim tjetër ka zbuluar që vezët rrisin nivelin e “HDL”-së, të ashtuquajturit kolesterol të mirë.
“Ekzistojnë probleme shumë më të mëdha me të ushqyerit e njerëzve modernë, sesa që janë vezët”, thuhet në raportin e dhënë nga Universiteti i Kolumbisë. “Nuk ka të dhëna të cilat zbulojnë se njerëzit do të duhej që të brengosen për shkak të konsumimit të vezëve. Problem i vërtetë janë ushqimet e përpunuara”.
Gjithashtu ekzistojnë disa specifika ushqyese të të verdhave të vezëve, të cilat janë treguar të dobishme për shëndetin. Ato përmbajnë edhe holinë, substancë kimike anë e mirë e së cilës është, lumturia. ë fakt kjo substancë në organizëm shndërrohet në betan dhe ndihmon në sekretimin e hormoneve të lumturisë, serotonina, dopomina, norepinefrina...

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi