Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë

2 posters

Shko poshtë

Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë Empty Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë

Mesazh nga Alberti Sun 7 Apr 2013 - 4:21

Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë

Syri i projektuar për një shifër më të ulët të kolesterolit mund të jetë në gjendje për të parandaluar një nga format më të zakonshme të verbërisë.
Sipas studiuesve amerikanë, nivelet e larta të kolesterolit mund të ndikojnë në sistemin imunitar dhe të çojë në degjenerimin makular. Makula është vend i ëmbël në sy e cila është përgjegjëse për lexim, ngjarjen dhe njohjen e fytyrave të njerëzve.
Degjenerimi makular është më e zakonshme në pleqëri. Ajo fillon në një formë të “thatë”, në të cilën qelizat që ndjejnë dritën në sy të dëmtohen, por mund të përparojë shumë më kërcënuese në versionin “të lagësht”, kur enët e gjakut të formuara rishtas me shpejtësi mund të shkaktojnë verbim.
Testet në minj dhe njerëzve, të publikuara në revistën “Cell Metabolism”, tregoi se qelizat imunitare u shkatërruan, kur ata ishin bllokuar me yndyra.
Doktorët në Universitetin Washington të mjekësisë hetuan rolin e makrofagëve, një pjesë e sistemit imunitar, në tranzicionin nga gjendja e thatë në formë të lagësht të sëmundjes. Një nga studiuesit, tha se roli i makrofagëve ndryshon dhe ata shkaktojnë prodhimin të enëve të gjakut të reja.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë Empty Re: Niveli i ulët i kolesterolit parandalon verbërinë

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 19:01

sa mir kjo gje kohet e fundit e kam pakesuar vajin menyr qe mos tkem kolesterol mir diqka etill

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi