Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
ZRrE-ja vlerëson se nuk ka bazë për shtrenjtim të rrymës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
ZRrE-ja vlerëson se nuk ka bazë për shtrenjtim të rrymës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZRrE-ja vlerëson se nuk ka bazë për shtrenjtim të rrymës

Shko poshtë

ZRrE-ja vlerëson se nuk ka bazë për shtrenjtim të rrymës Empty ZRrE-ja vlerëson se nuk ka bazë për shtrenjtim të rrymës

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 8:03

ZRrE-ja vlerëson se nuk ka bazë për shtrenjtim të rrymës 2ivkwb6

Prishtinë, 27 shkurt – Korporata Energjetike e Kosovës ka marrë një dush të ftohtë nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë, e cila ka propozuar që tarifat e reja për konsumatorin fundor të mos ndryshojnë, shkruan sot Koha Ditore. Në përmbledhjen e propozimeve të ZRrE-së thuhet se të hyrat e lejuara të nevojshme për funksionimin normal të KEK-ut dhe të Operatorit të Sistemit Transmisionit dhe të Tregut të Kosovës (KOSTT) janë gjithsej 156,2 milion euro, ku janë të përfshira edhe 18,1 milionë euro të lejuara për KOSTT-in. Ky nivel i të hyrave, sipas ZRrE-së, mund të mbulohet me një tarifë mesatare prej 5,58 centë/kWh që është përafërsisht e barabartë me mesataren e tarifave ekzistuese. “Prandaj, ZRrE-ja propozon që tarifat e tanishme për konsumatorët fundorë të mos ndryshohen dhe si të tilla të aplikohen edhe për këtë periudhë të shqyrtimit tarifor”, thuhet në Raportin konsultativ, i cili është përgatitur nga ZRrE-ja me qëllim të pranimit të komenteve eventuale nga
palët e interesit.
ZRrE-ja në raportin e vet ka thënë se aplikacionet finale të KEK-ut dhe KOSTT-it, ashtu siç janë pranuar, “përmbajnë një numër gabimesh në llogaritje apo të dhëna hyrëse të pasakta”. Kjo ka bërë që përllogaritja e të hyrave të planifikuara për KEK-un të ndryshojnë për disa milionë euro. Në aplikacionin final të KEK-ut, thuhet se të hyrat e kësaj korporate do të ishin në vlerë prej 181 milionë e 262 mijë euro. “Pas analizimit të aplikacioneve, ZRRE-ja ka konstatuar se të hyrat e kërkuara për vitin 2010 janë 177,6 milionë euro... Me këtë kërkesë për të hyra nevoja për ngritjen e tarifave të tanishme do të ishte për 13,6%”, thuhet në raportin e ZRrE-së.
Pas shqyrtimit të detajuar të secilës kategori të kostove, ZRrE-ja ka konstatuar se disa nga kostot e kërkuara nuk janë të arsyeshme apo paraqesin ndryshim joproporcional me nivelin e lejuar dhe të realizuar të kostove të së njëjtës kategori në vitin paraprak.
Pas këtij konstatmi ZRrE-ja ka bërë ndërhyrjet veta, si dhe propozimet e saj për kostot e lejuara për vitin 2010. ZRrE-ja në raportin e vetë ka bërë Korrigjimin e Bazës së Rregulluar të Aseteve (RAB) dhe Bazës së Rregulluar të Aseteve të financuara komercialisht (RABf) të KEK-ut dhe të KOSTT-it. “Efekti neto i këtij korrigjimi ka qenë që të hyrat e lejuara të vitit 2010 të zvogëlohen për 4,6 milionë euro për KEK-un dhe për 0,05 milionë euro për KOSTT-in”, thuhet në këtë raport.
Mos pajtime në mes të ZRrE-së dhe KEK-ut ka pasur edhe në rastin e llogaritjeve të humbjeve në distribucion. Kërkesa e KEK-ut për humbjet e lejuara teknike për vitin 2010 është 17,5% e energjisë që hyn në distribucion. Mirëpo, ZRrE-ja ka konstatuar se me investimet kapitale që janë bërë në rrjetin e distribucionit duhet të reflektohen me zbritjen e humbjeve. “Duke pasur parasysh këtë, ZRrE-ja propozon që edhe në vitin 2010 niveli i humbjeve të lejuara teknike të jetë 17,1%. ZRrE-ja parasheh që kjo do të ndikojë në zvogëlimin e shkëmbimit të importit dhe për këtë arsye nuk do të ketë ndikim në koston e blerjes së energjisë”, thuhet në këtë raport.
KEK-u ka kërkuar shumën prej 61,1 milionë euro për blerjen e energjisë nga importi. Vëllimi i energjisë i supozuar për kalkulimin e kësaj vlere është 859.9 GWh që paraqet çmim mesatar prej 71.1 €/MWh. Por, ZRrE-ja ka llogaritur që çmimi mesatar i blerjes së energjisë nga importi në vitin 2010 të lejohet në nivelin 69.5 €/MWh.
“Çmimi i propozuar i ZRrE-së për importin e energjisë zvogëlon kërkesën për të hyrat e lejuara të KEK-ut për 1.1 milion euro”.
ZRrE-ja gjithashtu ka zbritur edhe çmimin sa i përket importimit të energjisë në rastet emergjente. Kjo zbritje ka zvogëluar kërkesën e KEK-ut për 4,2 milionë euro në gjithsej 10,2 milionë euro të lejuara. Edhe llogaritja e mesatares së ponderuar të kostos së kapitalit nga ana e ZRrE-së për këtë shqyrtim tarifor të zvogëlohet nga 13,8% sa është aktualisht në 13,1%. “Kjo ndikon në zvogëlimin e të hyrave të lejuara prej 1,2 milionë euro për KEK-un dhe për rreth 0,06 milionë euro për KOSTT-in”.
Ndërsa, reduktimi i jetëgjatësisë së aseteve të minierave nga niveli aktual prej 35
vjetësh në 25 vjet, ka bërë që të hyrat e lejuara të KEK-ut për vitin 2010 të rriten me vlerën prej 1.69 milion euro. Kërkesa e KEK-ut, që t’i lejohen 3,2 milionë euro për borxhe të cilat nuk ka qenë në gjendje të inkasojë është refuzuar nga ana e ZRrE-së. “Qëndrimi i ZRrE-së mbi mospranimin e përfshirjes së borxheve të këqija zvogëlon nivelin e të hyrave të kërkuara nga KEK-u për 3,2 milionë euro”.
ZRrE-ja shumën e subvencioneve prej 50 milionë euro ia ka zbritur nga të hyrat e lejuara që mbulohen nga tarifat e konsumatorëve të rregulluar.
Në këtë dokument të publikuar paraqiten qëndrimet dhe propozimet e ZRrE-së lidhur me aplikacionet e të licencuarve (KEK dhe KOSTT), mirëpo siç thuhet në këtë raport “nuk duhet të konsiderohen si vendime përfundimtare të ZRrE-së”. Pas këtij publikimi që është bërë, të premten, e deri më 5 mars, ZRrE-ja është e hapur për pranimin e komenteve, për tarifat e reja, nga palët e interesuara, para se kjo e fundit të marrë vendimin final më 15 mars. Aplikimi i tarifave të reja të energjisë elektrike do të filloj së aplikuari nga data 1 prill.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi