Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Qeveria merr borxh në bursa People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Qeveria merr borxh në bursa People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Qeveria merr borxh në bursa

Shko poshtë

Qeveria merr borxh në bursa Empty Qeveria merr borxh në bursa

Mesazh nga Vizitor Thu 8 Apr 2010 - 2:51

Qeveria merr borxh në bursa Berisha-qeveriaQeveria zyrtarizoi daljen e Shqipërisë në tregun financiar ndërkombëtar të kredive nëpërmjet emetimit të Eurobondit, i ngjashëm me letrat me vlerë, që në këtë rast, nuk do të jetë në lekë, por në euro.


Nëpërmjet shitjes së Eurobondeve, qeveria synon të marrë hua deri në 400 milionë euro, me interesa më të uleta se kredia e vitit të kaluar. Kjo është hera e pare në historine e financave te Shqiperise, qe qeveria hyn ne tregun nderkombetar financiar te kapitalit, duke kerkuar borxh permes emetimit te letrave me vlere ne valute.

Megjithese klima boterore ekonomike nuk eshte shume e favorshme, kryeministri Berisha tha se te dhenat pozitive te ekonomise shqiptare, te certifikuara edhe nga Fondi Monetar Nderkombetar, do te terheqin investitoret e huaj.

“Ne keto kushte ne jemi optimiste se tregu i bonove te thesarit, i eurobondeve do te jete nje treg i favorshem per Shqipërine dhe shqiptaret. Dy institucionet me kryesore, Deutsche Bank dhe J.P. Morgan kane marre persiper trajtimin e eurobondeve te Shqiperise”, u shpreh Berisha.

Duke listuar rritjen gati te dyfishte te eksporteve vendase ne tremujorin e pare te ketij viti dhe rritjen e te ardhurave nga doganat dhe tatimet, mbi parashikimet me optimiste per marsin, sic tha kryeministri, zoti Berisha hodhi poshte akuzat e opozites se vendi eshte ne krize ekonomike apo per mungesen e parave ne buxhetin e shtetit.

“Ata qe flasin cdo dite per krize i ftoj te lexojne te dhenat per eksportet shqiptare, Ata qe flasin per krize i ftoj te lexojne te dhenat e te ardhurave dhe nuk kane asnje veshtiresi te konkludojne se ata qe u thone se kjo qeveri ne maj nuk do te kete para per te paguar pagat, nuk jane vecse sharlatane te klasit te pare. Ekonomia eshte ne gjendje entuziaste, qe nuk e cenoi cunami financiar, as kutia. Ky eshte realiteti”, theksoi Berisha.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi