Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thenie Filozofike - Faqe 3 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thenie Filozofike - Faqe 3 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thenie Filozofike

+24
T_o_n_i
EMI
Klio
il conte
WebMaster
LaDescarada
Eliz
Tonii
Katniss
leta
Space
Maksi
enigma
Docteur
Daku
Hera
Darius
Selda
Aristogata
Ajo goca
bobi 10
Durrsaku
Poeti Dhimbjes
Єямєℓiиdå
28 posters

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Thu 24 Feb 2011 - 5:00

First topic message reminder :

Ketu mund te sillni thenie nga filozofet e njohur boterore.


Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. Darwin

Eshte gabim i madhe qe te ënderrosh per vete më shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mëposhtë sesa duhet. Gete

Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar për veten. Montenj
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Klio Tue 18 Oct 2011 - 0:16

Ne jemi mesuar t'i vleresojme njerezit sipas vetes dhe ne qofte se ua falim atyre me lehtesi te metat tona,nga ana tjeter,i gykojme ata ashper kur nuk i kane meritat tona {Balzak}
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga T_o_n_i Tue 18 Oct 2011 - 0:18

Gruaja duhet të jetë lodër, e pastër dhe e lëmuar si guri i çmuar, e
ndriçuar me të gjitha virtytet e një bote që ende nuk është këtu.
Niçe


Heshtja dhe modestia janë stolia më e bukur e gruas.
Euripidi
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga T_o_n_i Tue 18 Oct 2011 - 0:19

Kush mund ta udhëheqë një grua, mund të udhëheqë një popull.
Balzaku
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Klio Tue 18 Oct 2011 - 0:20

T_o_n_i shkruajti:Gruaja duhet të jetë lodër, e pastër dhe e lëmuar si guri i çmuar, e
ndriçuar me të gjitha virtytet e një bote që ende nuk është këtu.
Niçe


Heshtja dhe modestia janë stolia më e bukur e gruas.
Euripidi

Kjo e dyta Toni me pelqen dhe mua shume.
Klio
Klio
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Pran yjeve..
Postime Postime : 4283
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/09/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : NOTI&MUZIKA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga T_o_n_i Tue 18 Oct 2011 - 0:22

Femra shpesh i kushton më tepër rëndësi faktit si e shikojnë atë që ajo e do, sesa faktit sa sheh ajo.
Stendali


Femra është person që nuk di të luajë asnjë lojë, por që fiton gjithmonë.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 18 Oct 2011 - 0:33

Vlerën e dashurisë e ruajnë njerëzit e varfër, sepse të pasurit gjithmonë tentojnë ta blejnë me para.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 18 Oct 2011 - 0:34

Nuk është e thënë që njerëzit më të lumtur kanë më të miren e cdo gjëje, ata vetëm sa marrin më të miren e cdo gjëje që kanë.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 18 Oct 2011 - 0:37

Ti tregosh dicka injorantit, eshte njelloj sikur ti tregosh ngjyrat te verberit .
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 18 Oct 2011 - 0:38

Një xhepmbushur, shpesh rënkon më shumë se një stomakbosh..
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 18 Oct 2011 - 0:38

Koha gjithmonë tregon të vërtetën, por asnjëherë në kohë .
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 18 Oct 2011 - 0:40

Disa perdorin bukurinë për të fituar një zemër, por harrojnë se zemra fitohet me zemër.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Emona Sat 19 Nov 2011 - 1:28

Një femër që qanë nuk është e dobët, por ka ndjenja .

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Katniss Thu 24 Nov 2011 - 10:59

I pasur bëhesh me dituri, jo me flori dhe i madh bëhesh me mendje, jo me moshë...
Katniss
Katniss
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11002
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2011
Hobi Hobi : Computer Science

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Sat 10 Mar 2012 - 18:27

Njeriu eshte i madh vetem kur meson se eshte teper i vogel.

Njeriu eshte i mire,njerezit jan te ashper.

Njerezit kurr s'kendojn,bilbilat vajtojn.

Atdheu seshte monopol i askujt.

Sendet me te shtrenjta ne bote jane nderi dhe atdheu.

I mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet.

Nuk ka asnje te vertete absolute,dhe kjo eshte absolutisht e vertete.

Dashuria dhe urrejtja nuk jan te verbra,por jan te verbuara nga zjarri qe mbajn ne vetvete.

Pasuria eshte si uji i kripur,sa me shum pije aq me shum ke etje.

Nga ferri i te pasurve,eshte parajsa e te pasurve.

Nese dikush te lendon,ktheja ne te njejten menyre,eshte e vetmja menyre per te kuptuar,e nese sja kthen ti,jeta do tia kthej atij sic do ti.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Tue 13 Mar 2012 - 5:03

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Poeti Dhimbjes Wed 11 Apr 2012 - 0:48

-Njeriu fillon t'i godase njerzit qe i don shume, qe kur eshte ne barkun e nenes...!!!
Poeti Dhimbjes
Poeti Dhimbjes
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Mergim.
Postime Postime : 14346
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/03/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : Poezia

http://www.saimiri.webs.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga WebMaster Thu 19 Apr 2012 - 21:23

Ai që gjykon ngadalë, gjykon sigurt.
Thenie Filozofike - Faqe 3 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Thenie Filozofike - Faqe 3 30l12rc Pytje & Përgjigje Thenie Filozofike - Faqe 3 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga An0nim Thu 19 Apr 2012 - 21:24

“Financa është arti i kalimit të parave nga dora në dorë derisa më në fund të zhduket”.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga WebMaster Thu 19 Apr 2012 - 21:25

Kur njëri nga miqët të thot:" Ç'ke bërë ti për mua?", miqësia merr fund. Kur të thot: "Të kam lypyr ndonjherë diçka?", aty as që ka pasur ndonjëherë miqësi të sinqert.
Thenie Filozofike - Faqe 3 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Thenie Filozofike - Faqe 3 30l12rc Pytje & Përgjigje Thenie Filozofike - Faqe 3 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga An0nim Thu 19 Apr 2012 - 21:27

"Buzëqesh gjithnjë edhe pse buzëqeshja jote është e trishtuar, sepse më i trishtuar se një buzëqeshje është trishtimi
që nuk buzëqesh kurrë"...
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 28 May 2012 - 10:18

Bota qe kemi krijuar,eshte nje produkt i te menduarit tone! Ajo nuk mund te ndryshoje pa ndryshuar menyra jone e te menduarit!Einstein
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga An0nim Mon 28 May 2012 - 10:23

Thenie filozofike nga Albert Ajnshtajn:


1. E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi.

2. Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.

3. Logjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara në moshën 18-vjeçare.

4. Çlirimi i energjisë atomike nuk ka krijuar një problem të ri. Ka bërë më urgjente nevojën për të zgjidhur një ekzistues.

5. Nëse jeni në botë të përshkruani të vërtetën, lërjani elegancën rrobaqepësit.

6. Nuk e di se me cilat armë do të bëhet Lufta III Botërore, por Lufta IV Botërore do të luftohet me shkopinj dhe gurë.

7. Marrëzia: të bësh të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri dhe të presësh rezultate të ndryshme.

8. Sekreti i krijimtarisë është të dish të fshehësh burimet.

9. Vendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.

10. Nëse faktet nuk përputhen me teorinë, ndrysho faktet.

11. Kushdo që s’ka bërë asnjë gabim nuk ka provuar asgjë të re.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Thu 31 May 2012 - 20:51

2. “Tek Perëndia besojmë. Të gjithë të tjerët duhet të paguajnë para në dorë”.

Thënie amerikane

3. “Paratë janë më mirë se varfëria, por vetëm për arsye financiare”.

Woody Allen

4. “Koha është më e vlefshme se paratë. Paratë mund të shumohen, por për kohën themi të kundërtën”.

John Updike

5. “Nëse i detyrohesh bankës 100 dollarë, ky është problemi yt. Nëse i detyrohesh bankës 100 milionë dollarë, atëherë është
problemi i bankës”.

JP Getty

6. “Nuk ka rëndësi a je i bardhë apo me ngjyrë ... ngjyra e vetme që ka rëndësi është e gjelbra”.

Family Guy

7. “E vetmja mënyrë për të mos menduar për paratë ... është të kesh shumë prej tyre”.

Edith Wharton
8. “Nëse doni të dini se çfarë mendon Zoti për paratë, mjafton të shihni njerëzit të cilëve ai ua jep”.

Thënie e vjetër irlandeze

9. “Jini të pasur për veten tuaj ... dhe të varfër për miqtë”

Juvenal

10. “Nëse doni ta dini vlerën e parave, provoni të merrni hua disa”.

Benjamin Franklin

11. “Me 10 mijë dollarë do të ishim milionerë! Kështu do të blinim gjithë gjërat e nevojshme si ... dashuria!

Homer Simpson

12. “Mënyra më e lehtë që fëmijët të mësojnë për paratë do të ishte kur ju të mos kishit”.
Katharine Whitehorn

13. “Financa është arti i kalimit të parave nga dora në dorë derisa më në fund të zhduket”.

Robert W. Sarnoff

14. “Gjithçka që kërkoj është një mundësi për të treguar se paratë nuk më bëjnë të lumtur”.

Spike Milligan

15. “E ç’vlerë ka lumturia? Ajo nuk t’i blen dot paratë”.

Henry Youngman

16. “Shumë njerëz shpenzojnë paratë që s’i kanë fituar, për të blerë gjëra që s’i duan, për t’i lënë mbresa njerëzve që s’i pëlqejnë”.Will Smith

17. “Sikur vetëm Perëndia të më jepte një shenjë të qartë ... si për shembull të më hapte një llogari të madhe në një bankë
zvicerane”.

Woody Allen

18. “Ai që martohet për dashuri pa para kalon netë të mira dhe ditë të këqija”.

Thënie amerikane
19. “Mes punës dhe familjes, vërtet që s’po kaloj shumë kohë me paratë e mia”.

Thënie amerikane

20. “Ndryshimi mes një divorci dhe një ndarjeje ligjore është se ndarja ligjore i jep burrit kohë për të fshehur paratë e tij”

Johnny Carson

21. “Një bankë është një vend që do të të japë para nëse i vërteton se s’ke nevojë për to”.

Bob Hope

22. “Kushdo që thotë se paratë nuk e blejnë lumturinë, thjesht nuk dinë se ku të bëjnë pazar”.

Bo Derek

23. “Kur isha i ri mendoja se paratë ishin gjëja më e rëndësishme në jetë; tani që jam i rritur e di se janë vërtet”.

Oscar Wilde

24. “Monedha është e pavlefshme në ditët e sotme”.

Yogi Berra

25. “Çdo ditë ngrihet dhe shikoj listën e “Forbes” për njerëzit më të pasur në Amerikë. Nëse nuk jam atje, shkoj në punë”.

Robert Orben
26. “Gjithmonë merr para hua nga një pesimist ... ai nuk pret që ti t’ia kthesh”.

Thënie amerikane

27. “Nëse mendon se askujt nuk i intereson nëse je gjallë, provo të mos paguash dy muaj fatura”.

Earl Wilson

28. “Mos më thoni se ku i keni prioritetet. Më tregoni për çfarë i shpenzoni paratë dhe unë do t’ju tregoj se çfarë janë”.

James W. Frick

29. “Arsimi formal do t’ju nxjerrë bukën e gojës; mësimet nga jeta do t’ju bëjnë të pasur”.

Jim Rohn

30. “Paratë janë realitetin, një tipar permanent i jetës së përditshme. Ato i japin jetës një ritëm të veçantë, një “tërheqje” të caktuar,
31. “Paratë i krijojnë problemet atëherë kur nuk i kemi; na i shtojnë ato edhe kur i kemi. Por është vetëm një iluzion se ne jemi
në kontroll të parave tona. E vërteta është se ne e dimë dhe e kuptojmë sa kontroll ushtrojnë mbi ne”.

32. “Paratë na bëjnë zotërinj dhe skllevër. Pushteti ynë mbi paratë është i vërtetë, por vetëm kur kuptojmë
pushtetin e tyre mbi
ne”.

Thënie franceze

33. “Shumë prej nesh i konsiderojnë amerikanët si ndjekës të parave. Kjo është një shpifje mizore, edhe pse është përsëritur
nga vetë amerikanët”.

Albert Einstein

34. “Ai, opinioni i të cilit është se paratë mund të bëjnë gjithçka, mund të bëjë gjithçka për para”.

Benjamin Franklin

35. “Nëse do të ishit të pasur, mendoni edhe të kurseni”.

Benjamin Franklin

36. “Kush është i pasur? Ai që është i kënaqur. Kush është ai? Askushi.

Benjamin Franklin

37. “Pasuria mund të na aftësojë të bëjmë favore; por hirin pasuria s’na e jep”.

Charles Caleb Colton
38. “Të ardhurat vjetore njëzet paund; shpenzimet vjetore nëntëmbëdhjetë; rezultati, lumturi. Të ardhurat vjetore njëzet
paund; shpenzimet vjetore njëzet e gjashtë paund; rezultati, mjerim”.

Charles Dickens

39. “Nëse të gjithë njerëzit e pasur në botë do ta ndanin pasurinë mes tyre, nuk do të kishte mjaftueshëm për të tjerët”.

Christina Stead

40. “Paratë e tepërta janë delli i luftës”

Cicero
41. “Paratë nuk kanë qenë kurrë motivim i rëndësishëm për mua, përveçse për të shënuar pikë. Nxitja e vërtetë është loja”.

Donald Trump

42. “Paratë janë delli i dashurisë, si dhe i luftës”.

Doktor Thomas Fuller

43. “Po jetoj kaq larg të ardhurave të mia, sa mund të thuhet se po jetojmë të ndarë”.


44. “Kurseni nga pak çdo muaj dhe në fund të vitit do keni me shum pare..

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Mon 17 Sep 2012 - 3:57

Nga ferri i të varfërve është bërë parajsa e të pasurve!
V.Hugo
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Mon 17 Sep 2012 - 3:58

Dhembja qenka si retë e shiut. Sa më shumë zbrazen, aq me fort lehtësohen….
Jakov Xoxa-Lumi i vdekur
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Mon 17 Sep 2012 - 4:07

Të duash do të thotë të dhurosh veten tënde, pa kërkuar kurrë asgjë. Të duash do të thotë të mos thuash kurrë "më detyrohesh"!

(Antoine de Saint Exuperie)
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Mon 17 Sep 2012 - 4:08

Në jetën tonë ka gjithmonë një ngjarje përgjegjëse për faktin pse jemi frenuar në vend.

(Paulo Coelho)
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Nov 2012 - 4:49

Thënie filozofike
Për Jetën dhe Veten.....
1. Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!
2. Bej qe jeta jote te jete nje enderr por mos lejo qe endrra te behet jeta jote!
3. Jeta me dhuroi tre zgjidhje: seks, droge, dhe vdekje. Une zgjodha 2 te parat; e treta me zgjodhi mua.
4. Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se te vodhi dhe nje dite.
5. Mos jeto me friken e vdekjes por vdis me gezimin se ke jetuar.
6. Me mire te humbasesh nje çast te jetes sesa jeten ne nje çast.
7. Ne nuk jemi ata qe jemi por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne.
8. Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.
9. Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.
10. Te lindesh e pastaj te vdesesh. Ky eshte absurditeti i jetes.
Për Vdekjen, Trishtimin dhe Hidhërimet e Dashurisë...
11. Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes. 12.Te gjithe kerkojne nje mik, por asnje nuk provon te behet i tille.
13. Po u zgjove ne mengjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur.
14. Perse nuk na lejojne te dashurojme ...X vjeç kur mund te vdesim ne çdo moshe?!
15. Nuk ju kerkova une te me lindni, ndaj me lini te jetoj. -
16. Dikush pret shiun per te mos qare vetem. -
17. Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre. -
18. Jeta eshte veç nje enderr ne rrugen e vdekjes
19. Uroj qe kur te vdes te shkoj ne parajse, sepse ferrin e jetova ketu. -
20. Dashuria eshte gezimi i qenies 2, tmerri qe mbetesh 1, frika qe behesh 3. -
21. Nese juve ju mugon dikush ne bote, per mua jeni ju qe i mungoni botes. - YLL!
22. Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende. - Shume e vertete edhe per mua ne fakt dhe e di qe kam nje person te tille.
1. Shoku i vertete te preke ne plage, ne menyre qe ajo te sherohet me kohe.Ka shoke qe plaget t'mbulojn perderisa ato te behen ne trup,pastaj ai luan me ty,sepse kudo qe te prek,ti do te ndjesh dhimbje.-I.Dermaku
2. Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit - Persiane
3. Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet - (Sami Frasheri)
4.Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera-(Sami Frasheri)
5. Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar-(Herakliti)
6. Pasurine mund ta vjedhin, por diturine jo - (Hafiz Ali Korca)
7. Ai qe ta ruan te fshehten te do me shpirt - (Hafiz Ali Korca)
8. E vetmja rruge qe te con te dituria eshte puna - (B.Shoe)
9. Gjysma e punes eshte mbaruar kur ajo fillohet me deshire - (Naim Frasheri)
10. Nje pune e bukur eshte me e dobishme, se nje mije fjale te bukura - (Sami Frasheri)
11. Duhet te shfrytezohet mire koha, sepse jeta nga koha perbehet - (Sami Frasheri)
12. Mos u prish me vellane per pune te shokut, sepse shoqeria zhduket, vellazeria mbetet (Sami Frasheri)
13. Vetem puna i pengon njerezit qe te mos mendojne per gjera te keqija. 14. Me mire eshte te meritosh e mos te fitosh, sesa te fitosh e te mos meritosh - (Spenser)
15. Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar- (Naim Frasheri)
16. Me mire eshte te luftosh dhe ta humbesh betejen , sesa te mos luftosh asnjehere - (Hegel)
17. Politika s'eshte asgje tjeter, por mjeshteri e rrenes ne castin e duhur - (Volter)
18. Veprat flasin me shume se fjalet - (Angleze)
19. Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga meshira - (Monteskie)
20. Pa nderime s'ka dashuri - (Kant)
21. Nuk ka krijese pa dashuri, as dashuri te sinqerte pa xhelozi - (Mom)
22. Muzika eshte ushqim i shpirtit - (Shekspiri)
23. Vdekja eshte e bukur, kur jeta eshte e shemtuar - (Bah)
24. Ai qe nuk di dhe nuk di pse nuk di ; eshte i marre; largohu prej tij
Ai qe nuk di dhe e di se nuk di, eshte femije, mesoje; nese ti di, e nuk e meson ke bere gabim.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Nov 2012 - 4:50

Ai qe di dhe nuk e di qe di, eshte i fjetur; mos e le te fleje por zgjoje nese nuk e zgjon ke bere mekat.
Ai qe di dhe e di se di eshte i mencur; andaj shko pas tij, nese shkon pas tij do te kesh udhen e ndricuar.
1.Puna është bazë e çdo kulture. - Gorki2.Pushimi është vetëm për të vdekurit. - Angleze
3.Puna është mënyra më e mirë për ta bërë jetën më të bukur. - Floberi
4.Atë që e punon gjithmonë, punoje me mençuri dhe mendoja fundin. - Gëte
5.Fruti i punës është më e këndshmja e kënaqësisë. - Vovenargu
6.Qetësia të mbyt. I gjallë është vetëm ai që punon. - Korneji
7.Gjëja më e bukur në jetë është puna e përzier me dashuri. - Shileri
8.Eshtë i paarsyeshëm ai që punon përtej forcave të veta. - Sofokliu
1. Kohrat e lashta kan qen rinia e botes. - Francis Bacon
2. Trashigushmeria siguron pertrirjen e makines se vjeter. - James Baldwin
3. Karakteri i nje njeriu eshte destinia e tij.4. Njeriu me te gjitha kualitetet e larta qe posedon, mbart ne vete vulen e pashlyshme, te nje origjine te ult. - Charles Darwin
5. Eshte gabim i madhe qe te ënderrosh per vete më shume sesa duhet , dhe ta vlersosh veten mëposhtë sesa duhet. - Gete
6. Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar për veten. - M.Montenj
7. Nderi eshte shperblim i dhene per virtytin. - Aristotel
8. Sjellja e drejte van me teper nga mungesa e vullnetit ,sesa nga mungesa e dijes. - G.Spenser
9. Sjellja morale nuk qendron në ate qe te ecim ne rrugen e shkelur, por te gjejme vete rrugen e drejte dhe pa frige ta ndjekim ate. - M.Gandi
10. Ne qofte se nuk ke mendime të keqija , uk do te besh as veprime te keqija. - Konfuci
11. Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija. - Tolstoi
12. Njeriu ka merita kur te metat e tij jane merita të perkoheshme. - Zh.Renar 13. Veset e popullit pothuajse gjithmone i kan rrenjet ne legjislacionin e tij te keq. - E.Eceverija
14. Necdo shtet duhet te egzistoj masa e pergjitheshme per matjen e virtyteve dhe te veseve .Parametrat e kesaj mase percaktohen nga ligjet e cdo shteti. - T.Gobbs
15. Cdo marrveshje qe prek ne dinjitetin e njeriut , edhe nese nuk eshte e kunderligjeshme ,perseri mbetet pa themel. - I.Zejme
16. Te pish pa pasur etje e te besh dashuri ne cdo kohe, zonje, vetem kjo na dallon nga kafshet e tjera. - Beaumarchais
17. Nje njeri ka nevoje per pak cmenduri sepse vetem keshtu ai mund te prese litaret dhe te jete i lire. - ZORBA
18. Heshtja jo gjithmone deshmon menquri; ajo deshmon edhe per pranin e budallakut. - P.Buast
19. Sado i madhe te jete virtyti , po te shenderrohet ne zakon nuk e meriton shperblimin. - M.Montenj
20. Bindja eshte ndergjegjja e arsyes. - Kant21. Te denoj ty , jo sepse te urrej , por sepse te dua. - Aforizma antike
22. Eshte e pamjaftueshme te percaktosh moralin mbi besimin e bindjeve tuaja.Duhet akoma te zgjosh te vetja pyetjen; A jane te verteta bindjet e mia? - Dostojevski
23. Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje. - Spinoza
24. Njeriu eshte enigme dhe ne bazen e njerzellakut, gjithmon ndodhet admirimi para kesaj enigme. - T.Man
25. Vetem duke e pas ne shpirt filantropin mund t´i duash dhe ti urresh njerezit. - Konfuci
26. Vetem ai qe i ka bindur njerezit per dashurin e tij ndaj tyre, ka te drejte dhe e meriton tu beje atyre kritik te rrepte. - M.Gandi
27. Me e mira per njeriun eshte te kaloj jeten mundesisht men je perkushtim sa me te gezuar shpirteror. - Demokrit
28. Jeta nuk mund te kete tjeter qellim , pervec miresise dhe gezimit .Vetem ky qellim-gezimi-eshte plotesisht i merituar per jeten. - Tolstoi29. Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur. -Sofokli
30. Maturia e shton gezimin e jetes. - Demokrit
31. Shpirti i gezuar eshte i fuqishem - Lukreci
32. Arsyeja perfaqeson ne vetvete shumen e te gjitha ndjenjave tona me te mira. - P.Shelli
33. Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keqdashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.- D.Rjoskin
34. Morali eshte perpjekja shekullore e pajtimit te kerkesave tona vetjake. - Gete
35. Etika eshte filozofija e vullnetit te mire dhe jo vetem e veprimit te mire. - Kant
36. Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetarin. - Tolstoi
Arsyeja e mosarsyes se arsyes time me ben mua qe me arsye te vajtoj bukurine tende." (SERVANTES)"Buzeqesh edhe kur je i trishtuar sepse trishtimi i buzeqeshjes tende eshte me pak i trishtuar se trishtimi i atij qe s'buzeqesh kurre.""Kujdes! Hiqni maskat, mbajtja e tyre per nje kohe te gjate ka rezik t'ju behet fytyre."
"Enderrova qe bora digjte, enderrova qe zjarri ftohte dhe per te enderruar te pamunduren enderova qe ti te me doje." (LORKA)
"Nuk ka shkretetire me te madhe se shkretetimi i vete shpirtit njerezor." (BUXATI)
"Pa zhvillim dhe ushqim shpirteror nuk mund te shkojme tek Perendia dhe ushqimi shpirteror i perkryer do ishte DASHURIA."
"Njeriu duhet te ngrihet mbi te pamunduren kur ajo i del perpara, duke sfiduar veten dhe te tjeret per te realizuar ideale ne sherbim te vetes dhe shoqerise." (KADARE)
Njeriu rrugen e tij e can ose me shkelqimin e gjenise, ose me artin e te koruptuarit, ndryshe ndershmeria, s’pi uje." (BALZAK)
"Duaje tjetrin sa ka para, pozite dhe fuqi, kur ti reshkase kemba, godite edhe ti ." (BALZAK)
"Nuk eshte zotesi t’I kundervihesh dhe te permbysesh dicka por, te perpiqesh ta permiresosh ate." (AGOLLI)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Maksi Fri 2 Nov 2012 - 4:53

Maksi shkruajti:"mos u bej gangestere se do pendohesh " hahahaa
by maksi
Maksi
Maksi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 31226
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2011

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Nov 2012 - 5:08

Dashuria eshte det, gjithkush mund te zhytet, por ai qe s’di te notoje, mund edhe te mbytet!

Dashuria eshte e verber, cmenduria e percjell!!

Dashuria eshte nje kopsht me lule nese hyn aty dije se u ngule!!

Dashuria eshte nje thesar i humbur qe kerkohet nga njerzimi,i cili neve na kujton,pse ja vlen per te jetuar!

“Dashuria e papjekur thote: “Te dua sepse kam nevoje per ty”, dashuria e pjekur thote:
“Kam nevoje per ty sepse te dua”.

Dashuri mundet te jap vetem ai qe dashuron!Dashuri, nje emer, emer qe te there ne zemer qe kur permendet emri i saj lotet rrjedhin e vuajtja s ka skaj.

Dashuria e vertete eshte kur zemra dhe mendja jote thone te njejten gje!

Emer qe duhet me shume se vetvetja emer qe e din e c eshte e verteta,
qe te bene njemije vjet te jetosh e te bene c do gje ta gezosh! Dashuria!

Nese me do me lere te qete qe ta vertetoj se a te dua me te vertete,
e nese kujton se me ke fituar ky eshte nje mendim i yti i gabuar.Dikur desha dikend, dhe ndoshta do ta dua, por si dikur dikend, asnjehere askend.
Edhe pse nuk jemi bashke , ende te dua dhe gjithe do te dua.

Gjithcka qe deshiroja nete dhe dite te tera, ishte te te dashuroja me gjithe fuqine e qenies sime.
Lutesha qe te pranoje te qendroje prane meje deri ne fund te jetes sime.

Per mua e vetmja ne jete, ne zemren time, e kaluar, ajo qe e deshta me te vertete.
Mos mendo se per ty poezia ime ka marre fund, sepse fundi nuk i vjen kurre edhe nese ty s te takoj askund.
Do te vazhdoj te shkruaj deri ne fundin e kesaj bote dhe nuk do te harroj kurre si me mashtroi dashuria jote.I shkruaj asaj qe kurr nuk e takova, asaj qe ne zemer ende e mbaj dhe qe nga fillimi e dashurova.
I shkruaj zerit qe kurr se degjova, dashurise qe mbet vetem ne mendje, asaj qe vetem e enderrova.

I shkruaj nje femre qe e dua shume, i shkruaj i shkruaj, doren s mund ta ndale, i shkruaj ne megjes, diten,
ne mbremje, ne mesnate, i shkruaj dhe kur jam ne gjume. I shkruaj pa zemer se zemren time e ka ajo te falur nga une .I shkruaj ne letra, por kujt nuk e di, Enigmes, enderres qe ne foto se pashe, i shkruaj asaj per te cilen mbaj zi,
i shkruaj asaj qe ne te, ne dashuri rashe.

I shkruaj zemres qe mundohem ta pervetsoj, asaj te ciles dashurine qe kam ndaj saj nuk din ta kuptoje.

Me fal zemer se ndoshta me flajet e mija te ledova , me fal shpirt se ndoshta nga dashurija te gjykova.
Me fal e dashur se vec per ty une mund te jetoje, me fal Syri im se pa ty une nuk dua te egzistoje.Mos harro: Se vetem ty te deshta ne kete bote, mos harro se per ty mbrem su ndalen lot.
Mos harro se pa ty cdo gje eshte e kote, mos harro se te dua ma shume se dje, sote.

Me kujto edhe kur te thojne se nuk jam gjall, mos harro se as guri s kishte plas ma pare.
Me thuaj nje here se kote nuk ishte krejt ky vajtim , mos harro se ti je e vetmja lumturi ne shpirtin tim.

Mos lejo qe te behem i dashurise, edhe nje viktim , me thuaje nje here,
se me don sa te dua shpirti im. Mos mendo se edhe nese me Ty nuk jam, me beso se vetem ty te deshta, me zemer te them!

Edhe pse thone se koha hakmerret me harrese ndaj kujtimeve, dashuria ime per ty kurr nuk do te zbehet.Dhimbje e madhe per mua do te ishte t’i harroj ditet me te lumtura te jetes sime.

Kam kerkuar nje njeri si ti pjesen me te madhe te jetes sime, por ishte shume veshtire ta gjeja.
Dhe befasisht u ktheva, dhe ti ishe aty.

Kur te bie shi, dil nga shtepia dhe leri pikat qe bien te te prekin,
jane puthjet e dashurise qe prej shume kohesh kam dashur te t’i jap.

cka te shkruaj kur s kam as fjale, nuk kam as zemer, se te gjitha ti kam fale!

Lulet nuk mi pranove, tani me ke zemeruar, kete gjest do ta kuptoje se dashurine time ke refuzuar!

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Nov 2012 - 5:11

Thjesht disa njerez Zoti i ka denuar te jene te liruar nga ndjenjat.

Do te vdes me zemer te thyer, nga ti jam e zhgenjyer! Se ti me vrave pa meshire!!

Duke te humbur ty, humba dhe veten.Tani nuk mund ta gjeje dot as njeren e as tjetren !

Dhe pse e kam kaq te veshtire, po te perze nga zemra ime,
me mire ndrico si yll i larget , dhe me dil vec ne enderrime.

E di, se dimri do te shkoje dhe vera vjen perseri , dot m’kerkojh dere me dere , por s do te jem me aty.E kam frike te mbes ne vetmi se te dua dhe ti ate e di. Dhe nese ty ste kam ketu atehere nuk mundem me me jetu!!

Edhe kenga e bilbilit pa ty me duket vaj! Edhe nese gezohem pa ty me vije te qaj!
Edhe pse ike nga jeta s`te ndaj!Kujtimet me ty ne zemer i mbaj!

Edhe nese kurr me nuk me thu se me don edhe nese kurr nuk me fol edhe nese me thu shko ne RR.S
te une do mbetesh qysh je kane qe nga biseda e pare qe kemi bere!

Edhe pse me nuk kam ndjenje dashurie, mallin e respektoj.
Respekti per ty eshte e vetmja ndjenje qe me ka mbetur brenda meje dhe nuk po dua ta zhduk.
Dhe malli ne keto momente nuk po me le vertet te qete.

Eshte e leht te gjesh nje te dashur dhe te ruash nje mik, por eshte e veshtir te gjesh nje mik dhe te ruash nje te dashur!!

Gjumi nuk me ze, nuk me flihet, pa ty e dashur nuk me rrihet.

Hape qiellin per mua sillma driten e diellit, hape qiellin dhe rete do te ikin. Do te shkrihen larg,
diku larg pergjithnje po une dua qe diellin te ma sjellesh vec ti.
Si mund te jetoj pa pakez qiell? Si mund te jetoj pa ty?!Ike ti dhe dicka u keput brenda meje. Buzeqeshja ime pa gaz u be dhe dielli u fsheh pas nje reje.

Ishe e vetmja ne jeten time me te cilin une ndaja gezime.
Ditet qe se bashku kaluam me duket se shume shpejt perenduan.

Jam shume i brengosur zemra me loton shpirti im i lodhur ty te kerkon.

Jemi aq larg sa duhet t’kaloj male e dete te vij tek ty, te te gjeje.
Jemi aq larg por ne cdo cast si mjegull e lehte ti qendron mbi mua ti det here i qete, here i trazuar.Jo s’kam dashur asnjehere te mashtroj nje vajze, por si mund te te fitoj kur ti me rri larg.
Nuk e di se c’mund te bej te me dashurosh, pak me shume ti duhet te me mendosh!! Nuk e njeh ne syte e mi,
ty te dashuroj, pres me ankth qe ti te vish, veten po shkaterroj.

Ketu jam dhe po pres qe pran meje te ulesh. Eja dhe zbukuroje dashurine, beje si nje kuror lulesh!

Ku shkon e dashur? Midis dy boteve, midis dy jeteve, njera e lene, tjetra e pa nxene ku shkon e dashur?Endesh rrugeve si hije me bukuri perendie, natyre pranvere per rrethe per ty asnje shije!!

Ku mbet dashuria jone, me thuaj ku shkoje!!! Kaq shpejt per te u be vone, une nuk e kuptoje! Ti me ike pa e dite,
me le vetem kur nuk e kam prite, tani sillem poshteee,lart,mbrenda une e ndiej dashurine e zjarrt.

Kur t u afrova ne fillim desha vetem te lozja.. Tani qe te njoh nuk jam i denje per ty!

Kur erdhe ishe plote gaze, kur me shiqove me dhe fuqi, kur me perqafove me dhe besim.
Kur hyre ne zemren time fjales dashuri i dhe kuptim !!!Mallin e kam rujt ne zemer ka shume kohe une s’te kam pare, syt’ e tu s’i kam harruar te dua si me pare!
Ndaj mos guxo te ikesh larg, jo, jo nuk dua te vuj per ty, se do ti fal cfar’ kam moje vajze qe perhere te jem me ty!!

Megjithate po te uroj, u befsh prape yll e leshofsh nure, me pas besoj se edhe per mua,

Mbi ndjenjen tone ra debore, gjithcka me tutje eshte e kote pra lamtumire,
vec lamtumire, se mirupafshim s’te them dot!!

Me kujtohet dita kur te takova ty. Ndjeva dicka qe kurre me pare nuk kisha perjetuar.
Deshiroja ta ndal kohen. Ajo dite me shi,Deshiroja qe kurr te mos ndalet shiu qe mua me sjelli gezimin me te madhe te jetes.

Me lere te te prek floket, ngadal ti ledhatoj. Me lere te te them nje fjale, te them: te dashuroje!

Me premtove se gjithnje do te jesh prane meje. Gjithnje do t i mbaj mend kujtimet qe i krijuam se bashku.
Kisha dashur qe kurr te mos perfundojne ato dite.

Mos i hap krahet qe te fluturosh. Hapi krahet qe te me perqafosh!Mos me rri larg sepse syte lote me pikojne. Me shiko me vemendje, shiko dy syte qe t dashurojne!!

Mos m’largo nga zemra,kur te largohem nga syt,mos ma mbyll deren,pse s jam fati yt!
Mos m’thuaj jeto kur jeta eshte trishtim,mos m’thuaj te qeshi kur nuk kam gezim!!

Mos me thuaj me ze te mekurm, se jeta eshte nje enderr e kote sepse shpirti i fjetur eshte nje shpirt i vdekur!

Ne asgje tjeter s mendoj kur syt e tu i shikoj. Dhe i qete kurr nuk rri sepse mendimet me shkojne tek ti.Ne cdo hap ne cdo vend dhe ne gjum me bie ndermend. Kur flej me duket te kam prane,
kur qeshi me duket me shikon, kur qaj me duket me pajton. Eja prane meje !!

Ne endrren time ishim vetem ne te dy. Une qe u dashurova te ti, por ti keto nuk e kuptonte sepse ishe large meje!
Desha te afrohna por ti u largove prej meje. Sa u zgjova prej gjumit ti ishe ike diku ku nuk te gjeja ty.

Ne kete nate me shi malli me ka marre per ty. Ne kete nate me shi une mendoj per ty.
Ne kete nate me shi eja mos me le ne vetmi, se zemra ime te don vetem ty!

Ne mes te nates erdhe enderrat mi prishe ti, per mua ishe e vdekur e humbur ne gjithesi.Me ler te qete te lutem gjumin ti mos ma prish, qelqi njehere thyhet nuk ngjitet serish!
Degjoje pikellimin qe shpirtin ma copeton qe bie bashke me shiun syte m’i mjegullon.
Ne mesin e nates, ne terrin e zi, une rri i zgjuar, dhe mendoj per ty! Hapi krahet larte ne qiell,
ti per mua je diell, por i lumtur prap nuk jam, se ty afer nuk te kam!

N’vendtakimin tone te pres si gjithmone, por ti me the: Mos me prit atje!Perseri te pres,
i jap vetes shprese, pasi jam zotuar, kemi me u takuar! E di se do t’vish, e di se s’mund te rrish,
e di se gabon pse ashtu e vepron. Kaloi kohe e gjate, u be ora nate tani eshte vone,
s’erdhe si gjithmone! Mendoj i vetmuar: ndoshta je penduar. Me duket do t’pres, i jap vetes shprese.Nese duhet do t jetoj me lendimet e tua por une kurr s do te vdes, jetoj se te dua!

Nese sonte dalim bashk dua te jesh me e mira.Veshu mire e per merak, shoqet po ta kan inatin.
Ja kan nis e po flasin,shume e vogel e cfare fati !? Mos beso ti fjale te kota, mos beso cka flasin bota,
beso vec fjalet e mia se me dogji dashuria!Nese vendos te me lash, lem kur bjen shi, sepse keshtu nuk i shef lotet e mi,
vendos kur eshte mjegull dhe vjeshte, keshtu nuk me shef te merzitur edhe e kam me let qe te vdes.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Fri 2 Nov 2012 - 5:11

Nje nene i duhen 20 vite per ta bere te zgjuar djalin e saj,
ndersa nje vajze i duhen 20 min.per ta bere budalla

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Mon 12 Nov 2012 - 23:39

Sa herë që dështojnë idetë, njerëzit shpikin fjalët!
Martin H. Fischer

Jo nga mënyra se si afrohen, por nga mënyra se si largohen e dalloj unë afërsinë mes shpirtërave!
Nietzsche
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Mon 12 Nov 2012 - 23:40

Njerëzit janë shumë të thjeshtë dhe shumë të gatshëm ndaj dëshirave të momentit saqë ai që dëshiron të gënjejë gjithmonë do të gjejë dike tjetër që vuan nga dëshira për t'u mashtruar!

_Machiavelli
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 4:23

Nje nene i duhen 20 vite per ta bere te zgjuar djalin e saj,
ndersa nje vajze i duhen 20 min.per ta bere budalla

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 4:23

Te dashurosh vetem per te dashuruar
dhe dashuro vetem kur ndihesh i vetmuar

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Tue 1 Jan 2013 - 5:39

Më vret fakti që nuk arrij kurrë të kërkoj asgjë. Por edhe më shumë fakti që të tjerët mendojnë se unë nuk kam nevojë për asgjë! _Antonio Curnetta
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga LaDescarada Tue 5 Feb 2013 - 3:13

Nëse ka një gjë qe do ta thonim për njerëzimin, është se nuk ka asgjë njerezore tek njerëzimi.- Tom Waits
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Arabela Tue 5 Feb 2013 - 7:22

gjithe llojet e njerezve i ka njeriu borxh,,,,
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Thenie Filozofike - Faqe 3 Empty Re: Thenie Filozofike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi