Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

3 posters

Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga Tonii Mon 14 Mar 2011 - 11:17

ky dokument eshte nje kopje e origjinalit qe ndodhet ne arkiv te shytetit
une disponoj kopjen qe tregon mbi aktivitetet luftarake Greke kundrejt vendit tone dhe gjithashtu disa fotografi te ushtareve Grek te kapur rob nga ushtria popullore e komanduar nga komandanti i pergjithsesh E. Hoxha
me 4 gushte 1949 nje aeroplan luftarak Grek detyrohet te ulet ne fushen e finiqit
Dkumenti:

Deklarat
i nenshkruari Bellofis Panojatis i biri i Dhimitrit e i Anastasias lindur me 1906 ne fshatin nemes te Korinthit dhe banues ne Athine me profesion dirizhues avjoni dhe i dalluar dhe i dalluar per zbulime ushtarake me graden N/Klonel deklaroj sa me posht vijon:

Kame mbaruar akademin si pilot ne vitin 1927 kam sherbyer ne aviacionin ushtarak te Greqise ne graden si rreshter e me vone ne 1928 u gradova si kapterr ne 1930 aspirant ne 1933 nen toger ne 1936 toger ne 1939 kapiten ne 1944 major dhe ne 1946 N/ kolonel gjate luftes Italo Greke u njohjta si ushtarak i suksesshem qe kam patur ne vezhgime zbuluese
me daten 4. 8 1949 u ngarkova nga komanda me sherbim sekret te hy me avjon ne thellesi te tokes Shqiptare me qellim te zbuloja perqendrimet te trupave dhe levizjeve te tjera ushtarake Shqiptare ne pjesen jugore te kufirit Shqiptaro - Grek
U nisa nga aerodromi i Janines me avjon direkt per ne drejtim te Konispol Delvin Sarande
Kur hyra ne thellesi te tokes Shqiptare u godita pa pushim nga zjarri i artileris kundra ajrore Shqiptare. Bera te gjitha perpjekjet per te kryer misionin qe me qe ngarkuar duke ju larguar zjarrit te artileris, por ne cdo drejtim te ri qe nisesha gjendesha perball nje zjarri te denduar artilerie kundra ajrore
Me ne fund u gjenda i rrethuar nga cdo ane dhe ne rrezik qe te qellohesha per tu rrezuar
Per ti shpetuar ksaj fatkeqsie u detyrova te ulem ne fushen e Finiqit 30 km ne brendesi te territorit Shqiptar pa mundur te kryej misionin


kjo ishte deklarata e ktij piloti te zen rob por qe ne ate muaj gushti u be nje lufte frontale ushtarake midis Greqis dhe Shqiperise ku mbeten mjaft te vrar e te plagosur ,
Tentativa e ushtris greke deshtoj Shqiperia tashme kishte fituar integritet territorjal te pa kapercyeshem,

Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Re: Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga Tonii Sun 17 Feb 2013 - 10:10

lexoni deklaraten e mesiperme qe neser ben buj ne shtyp
e qe do te shtypen mijra kopje gazetash
kte deklarat ja kam servirur forumit falas shum kohe me par , por thjesht nuk ditet ta shfrytezonit
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Re: Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga WebMaster Sun 17 Feb 2013 - 10:12

E gjeta
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Re: Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga Ariel Sun 17 Feb 2013 - 10:26

iihhaa.
Po pse thone historianet qe nuk ekzistojne dokumenta qe e vertetojne ate mesymje ushtarake.


(Kam lexuar dhe ato faktet i luftes NaCl qe ke sjelle Toni... T i ke sjelle para nje viti dhe ja si po dalin sot....une keto tema i lexoj me shume deshire pavaresisht qe ne shume prej tyre nuk komentoj)
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Re: Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga Tonii Sun 17 Feb 2013 - 10:29

Ariel i ke par reklamat e diteve te fundit ne tv? japin po kete informacion qe kam dhene une shum koh me par
fitojne para gazetat se njerezit kane shum kureshtje per keto gjera
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Re: Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga WebMaster Sun 17 Feb 2013 - 10:30

Sinqerisht mome mbeta pa fjale edhe un se mezi e gjeta e lexova edhe me ben me shum habi se genjejne edhe thon ska dogumenta te tilla mi pse dreqin na genjejne
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Re: Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga Ariel Sun 17 Feb 2013 - 10:35

Tonii shkruajti:Ariel i ke par reklamat e diteve te fundit ne tv? japin po kete informacion qe kam dhene une shum koh me par
fitojne para gazetat se njerezit kane shum kureshtje per keto gjera
Posi jo...ky mhb ka nje jave neper tv...
Prandaj po kerkojne per varret e ushtareve greke bazuar mbi kete fakt?
Kurse keta tanet thone ...ska pas nderhyrje ushtarake dhe ska pse kerkohet.
Ti i paske pas me kohe kto fakte dhe neper gazeta po i lexojme sot.
Sigurisht qe njerezit jane te interesuar per cdo fakt historik.
Une kam lexuar shume nga temat e tua...sepse i ke sjelle cdo gje me fakte konkrete sikur punon ne arkiven e shtetit juhjjjjj
Duhet te te falenderojme per zotin, ta them sinqerisht Toni.
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 102
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis Empty Re: Dokument qe Tregon Operacionet Luftarake Greke Kundrejt Shqiperis

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi