Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hija e njeriut të pashpresë! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hija e njeriut të pashpresë! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hija e njeriut të pashpresë!

2 posters

Shko poshtë

Hija e njeriut të pashpresë! Empty Hija e njeriut të pashpresë!

Mesazh nga WebMaster Thu 1 Sep 2011 - 11:48

Të kesh frikë nga hija kur vjen pas. Të vraposh pas hijes që ikën; hije e njeriut të pa shpresë. Kur flet, me dhëmbë duke kërcitur. Me druajtje, po edhe me pa durim, fjalë a mendim, shprehje e ngjyrosur me pikëza frike. Humbje besimi! Nuk është besimtar, i guximshmi, që tjetrit nga pas i vihet, jo për t’u plotësuar, por për t’u ngushëlluar, edhe për të dobësuar.
Guximi, nuk është mjeshtri, por virtyt. I pashpresi, edhe atëherë kur guxon, është guxim paaftësinë për ta fshehur. Paaftësia, s’është më tepër se humbje shprese. Gjykon me vdekje kundra vetes; hije e devijuar, me njeri që i vihet pas, drejt humbjes. Sikur drita e hënës fytyrën ia ndau në dysh; me njërin sy, sheh shpresë, e me tjetrin, dëshpërim!
Fytyrë e ndarë! Dy sy, me njërin sy, të vërtetën, me syrin tjetër të pavërtetën; kur shkëlqen hënëza, bëhet pasues, e kur hija ia zë dritën, sprapset. I pabindur. I pa vendosur. I dobët. Kur shpresa dobësohet. Kur bindja ndaj të vërtetës së pranuar, mohohet, e përgënjeshtrohet! Njeri i pa ditur. Ndaj vetvetes i padrejtë. Sepse drita dhe errësira nuk rrinë bashkë. O dritë, o errësirë; o i ndriçuar, o i errësuar.
Errësirë, ndriçues flaka e ndezur fortë, po iu afrua, digjet, po iu largua, frika i ndillet! Vallë, a është hija e drunjve të drejtë, apo e mjegullave të trazuara?! Jo, është hija e shpirtit të pashpresë. Shpirt i dorëzuar flakës që shkrin. Dyshimi, ndjellës i shpresës së kotë, që shpirtin njerëzor e bën hije të një njeriu të pashpresë. I pa udhëzuar; sepse udhëzimi me dituri dhe devotshmëri. Dituria, sepse dritë e përpjekje, devotshmëria, sepse durim e përkushtim.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hija e njeriut të pashpresë! Empty Re: Hija e njeriut të pashpresë!

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 19:36

Kur nuk ke shpresa per te vazhduar me shume,nuk ke se per cfare e deshiron jeten.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi