Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Artan Kristo: Prokuroria po më terrorizon, më do në burg  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Artan Kristo: Prokuroria po më terrorizon, më do në burg  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Artan Kristo: Prokuroria po më terrorizon, më do në burg

Shko poshtë

Artan Kristo: Prokuroria po më terrorizon, më do në burg  Empty Artan Kristo: Prokuroria po më terrorizon, më do në burg

Mesazh nga Durrsaku Sun 27 Nov 2011 - 2:19

Artan Kristo: Prokuroria po më terrorizon, më do në burg  48815DURRES - Ndaj meje ka kohë që po ushtrohet terror psikologjik nga prokuroria dhe një pjesë e medias, duan të më fusin në burg. Akuza paralajmëron se ka qëllime ogurzeza teksa e paragjykon Gjykatën e Lartë se do të më arrestojë mua. Por unë i kam fituar përballjet me drejtësinë dhe do i fitoj, pasi jam i pafajshëm!". Kështu ka pohuar në intervistën ekskluzive për "Gazeta Shqiptare", Artan Kristo. Organi i akuzës, disa muaj më parë ka ngritur ndaj Artan Kristos dy akuza të tjera, për mashtrimin e qytetarëve si dhe për mbajtjen pa leje të një arme gjahu. Për këto akuza, prokuroria e Durrësit kërkoi arrest me burg për Kriston, kërkesë kjo që është rrëzuar në gjykatën e shkallës së parë dhe në atë të apelit. Tani, akuza i është drejtuar Gjykatës së Lartë për të vlerësuar masën e sigurisë ndaj Kristos...
Si qëndron problemi i akuzës ndaj jush për mashtrim dhe mbajtje pa leje të një arme gjahu?
E lexova shkrimin e para 2 ditëve në "GSH" dhe me thënë të drejtën më krijoi ndjesinë e një thirrje ogurzezë që paralajmëron një "lincim" të mundshëm ndaj meje nga ana e drejtësisë a thua se nuk u ngopën me periudhën që unë qëndrova padrejtësisht në burg. Por theksoj se, ecuria e gjykimit ndaj meje është krejtësisht ndryshe.
Si qëndron ajo?
Mendoj se Prokuroria ka dezinformuar me qëllim tani që procesi po shkon drejt fundit. Fillimisht, Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Durrës, në vitin 2009 regjistroi ndaj meje procedimin penal për veprën e "nxitjes,thirrjes publike dhe propagandës për kryerjen e veprave me qëllime terroriste". Gjatë hetimit për këto vepra, prokuroria u tregua e zellshme ndaj Shërbimit Informativ Kombëtar dhe i shtoi akuzës së parë edhe një tjetër, atë të "keqpërdorimit të pajisjeve elektronike". Por kur dola përpara gjyqit asnjëra prej akuzave të para nuk u vërtetua dhe unë u dënova me kohën e paraburgimit për një tjetër akuzë. Akuza ishte për "nxitje të urrejtjes fetare". Natyrisht që unë dhe avokati im Ilia nuk e kemi pranuar këtë akuzë dhe kemi kërkuar rekurs pranë Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë dhe jemi në pritje të shqyrtimit të këtij ankimi.
Po për akuzat e reja cili është argument juaj?
Në kohën që po gjykohesha për akuzat për të cilat fola më sipër dhe gjykata po rrëzonte një e nga një këto akuza, Prokuroria e Durrësit në funksion të eksesit ndaj meje dhe zellit ndaj SHISH-it hetoi për mua edhe për akuzat e "mashtrimit" dhe "mbajtjes pa leje të armës së gjahut", e në përfundim të këtij hetimi të veçuar e çoi çështjen për gjykim për të kërkuar masë sigurie pasi unë në atë kohë ndodhesha në burg.
Ecuria më tej?
Pasi u gjykova dhe u lirova, në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Durrës jam duke u gjykuar për akuzat e dyta me pretendimin se kam marrë para duke mashtruar njerëzit për shërim nëpërmjet ushtrimit të mjekësisë alternative. Ky për mua ishte bllofi i radhës i Organit të Prokurorisë, pasi në dosjen hetimore e cila tashmë është bërë pothuajse pjesë e dosjes gjyqësore, deri më tani janë marrë në pyetje dëshmitarët e kërkuar nga akuza dhe nuk ka rezultuar asnjë i mashtruar prej meje. Gjyqi edhe pse po mbushen 7-8 muaj qëkurse ai ka filluar nuk po përfundon sepse organi i akuzës nuk po sjell asnjë dëshmitar në sallën e gjyqit. Ka mbetur pa u thirrur vetëm një dëshmitar, një punonjës policie, i cili nuk i shton asgjë akuzës pasi në deklarimet e tij në fazën e hetimit ai nuk ka dëshmuar asgjë kundër meje.
Atëherë pse e gjithë kjo "stuhi" ndaj jush?
Në rrethanat që u lirova, sërish akuza për të mos i shpëtuar asgjë ndaj meje, kërkoi përsëri masë sigurie arrest me burg në një kohë që procesi është drejt përfundimit. Por gjykatat e dy shkallëve me vendime të formës së prerë ia kanë rrëzuar këtë kërkesë. Tashmë kjo kërkesë ka shkuar në Gjykatën e Lartë dhe më bën përshtypje ngazëllimi që konstatova në gazetë se unë do të arrestohem sërish. Ndaj dhe e kam konsideruar paralajmërim ogurzi nga ana e akuzës. Por më duhet të theksoj se unë asnjëherë nuk e ngatërroj gjyqësorin shqiptar me ata që kakarisin në këtë mënyrë.
Për sa thashë, gjykoj se Prokuroria duhet të më kërkojë ndjesë pasi ka ngritur 3 akuza dhe asnjëra prej tyre nuk është vërtetuar dhe jo të nxisë mediat ndaj meje. Unë jam baba i 9 fëmijëve dhe deklaroj në adresë të Prokurorisë dhe SHISH-it se gjendem me banim në adresën që ata e dinë fare mirë dhe së bashku me avokatin tim po ndjekim në vijimësi procesin dhe jemi përgjigjur me korrektesë kërkesave të organit procedues.
Për mua do të ishte në nderin e akuzës që ajo të shqetësohej dhe të tregohej kaq e zellshme për çështje të mprehta që e shqetësojnë Prokurorinë Shqiptare aktualisht për të cilat të gjithë jemi dëshmitarë.
(GSH/BalkanWeb) Artan Kristo: Prokuroria po më terrorizon, më do në burg  Spacer
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi