Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq!

2 posters

Shko poshtë

Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq! Empty Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq!

Mesazh nga Emona Sun 3 Jun 2012 - 23:44

Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq! Mars-jete-300x300

Blloqet themelore kimike të jetës, pra organikët e nevojshëm (jo biologjike) dhe molekulat, që në antikitet, e shumë më herët kanë qenë prezent në Mars. Ky ishte përfundimi i një studimi të ri shkencorë. Studimi u bazua në meteoritët e rrëzuar në tokë, të cilët u analizua dhe studiuan ne detaj nga shkencëtarët.Shkencëtarët me në krye, Dr. Andrew Stil i Laboratorit të Gjeofizikës të Institutit të Shkencave Carnegie në Uashington, të cilët publikuan raportin në fjalë në revistën shkencore “Science”, sipas BBC dhe “New Scientis”, shkencëtarët pretendojnë se pas një analizimi të hollësishëm, karboni që u gjend në dhjetë meteorit të rrëzuar në tokë, vjen nga marsi, duke mbuluar kështu deri në katër miliardë vjet të historisë së gjeologjisë së tij.

Shkencëtarët përjashtuan mundësinë se bashkimet organike të karbonit tek meteoritët e hapësirës u “ndotën” nga ambienti tokësorë, kur ata u rrëzuan në tokë.
Karboni i meteoritëve të hapësirës, besohet se e ka prejardhjen nga shpërthime të mëparshme vullkanike të ndodhura në mars.
Në veçanti krijimi i gurëve si pasoj e ftohjes së magmës dhe jo nga mikrobe të stërlashta të marsit.

Sipas shkencëtarëve amerikanë, kjo përbën fakt, pasi në pjesën më të madhe të historisë së planetit, në sipërfaqen e tij vazhdojnë të zhvillohen procedura të organikës kimike, të cilat -të paktën në tokë- përbëjnë themelimin bazë për krijim e jetës.

Në deklaratën tij, Stil, pohon se studimi i ri, i përgjigjet me bindje dhe pyetjes fillestare se sa ekzistonte në mars në stad primarë, baza themelore dhe elementët kimikë për krijimin e jetës. Pyetja tjetër, e cila mbetet e pa përgjigjur dhe studimi tashmë drejtohet ndaj saj, është se nëse vërtet jeta lindi në planetin fqinjë dhe se çfarë ndodhi në vazhdim?/albobserver.com/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq! Empty Re: Shkencëtaret: Gjurmë antike të jetës në planetin e kuq!

Mesazh nga Anakonda Sun 17 Jun 2012 - 6:34

po pra po paska jet;ja fus kot edhe nganjeher keto shkencetaret e famshem
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi