Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

2 posters

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:58

Aspirina ul vdekshmërinë te të sëmurët me zemër...

Tek personat që vuajnë nga zemra, marrja rregullisht e aspirinës në doza të vogla, ul incidencën për infarkt, iktus apo dhe vdekjet e parakohshme.
“Edhe pse aspirina shton rrezikun e hemorragjive, dobitë që sjell janë më të larta sesa dëmet që mund të shkaktojë”, nënvizon Dr. Jeffrey. S. Berger, i “Duke Clinical Research Institute” të Durhamit, drejtues i një studimi të publikuar kohët e fundit në “American Journal of Medicine”.
Bëhet fjalë për një nga studimet e para që përqendrohen në injektimin e aspirinës në doza të vogla në popullsinë që vuan nga sëmundjet kardiovaskulare të qëndrueshme.
Në krahasim me grupin që është trajtuar me placeb, personat që janë kuruar me aspirinë, kanë regjistruar një ulje me 13 % të probabilitetit për të vdekur gjatë periudhës së “follow-up”, një ulje me 26% të probabilitetit të infarktit jo fatal dhe një ulje me 25% të probabilitetit të shfaqjes së një iktusi.
Aspirina në doza të vogla (nga 50 në 100 miligramë në ditë) ka rezultuar po aq efikase në dozat më të larta (më tepër se 300 miligramë).
Ndërsa për sa i përket rreziqeve që shfaq aspirina, ekipi i Berger-it përllogarit se te mbi 1000 pacientë medikamenti shmang 33 infarkte apo iktuse dhe 14 vdekje për shkak të rreth 9 episodeve të hemorragjisë së rëndë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:58

Vaji i Ullirit zgjat jetën...

Studimet e ndryshme kanë treguar se vaji i ullirit luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen ndaj sëmundjeve
Ndër shekuj është protagonist I padiskutueshëm i dietave mesdhetare, duke ndikuar në uljen e vdekshmërisë nga sëmundjet kardiovaskulare e duke çuar në parandalimin e disa lloje tumoresh, sidomos atij të gjirit. Meqenëse është i pasur edhe me yndyra të pangopura, ai eliminon ndjeshëm rrezikun për t'u prekur nga sëmundjet e zemrës, pasi ul nivelin e kolesterolit të keq (LDL)- së që grumbullohet nëpër arterie.
Po ashtu, dietologët dhe mjekët këshillojnë që, nëse dëshironi të keni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme, ky produkt fisnik I dalë nga ulliri duhet të jetë i pandashëm nga tavolinat tuaja. Për më tepër, ky "ilaç" është I njohur për ndihmën që I jep zhvillimit të trurit dhe kockave si te fëmijët, ashtu edhe te të rriturit, duke ruajtur metabolizmin e tyre gjatë humbjes së kalciumit.
Shumica nuk e dinë se vaji I ullirit nga përmbajtja yndyrore është i ngjashëm me qumështin e nënës. Për këtë arsye ai luan një rol të madh në zhvillimin e sistemit nervor të mesëm te fëmijët. Në shumë vende të botës është e detyrueshme që në etiketat e produkteve të shënohen efektet që kanë mbi shëndetin e njerëzve, por vaji i ullirit bën përjashtim.
Industritë e ushqimit, në bashkëpunim edhe me organet shtetërore për kujdesen e konsumatorit, kanë menduar që në etiketën e tij është më mirë të shkruhet: "Dy lugë vaj ulliri në ditë, ju mbrojnë nga shumë sëmundje, por sidomos nga ato të zemrës.
Mos e ndani nga tavolinat tuaja". Të gjitha këto "mirësi" që na vijnë nga përdorimi i tij, na bëjnë të mendojmë: Sa mirë që të gjitha sekretet e natyrës janë zbuluar nga shkenca!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:58

Punët monotone të mpijnë mendjen...

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzve që bëjnë punë monotone, u mpihet truri. Kjo nuk është dhe aq çudi. Duke monitoruar zonën e trurit, ata janë në gjendje të parashikojnë nëse dikush do të bëjë ndonjë gabim para se ta bëjnë. "Ekziston diçka e brendshme që thotë se truri ka nevojë për pushim dhe ju s'mund të bëni asgjë për ta ndryshuar", thotë autori i studimit, doktor Tom Eichele nga Universiteti I Norvegjisë. Kur kjo ndodh, gjaku qarkullon në atë pjesën të trurit që është më aktiv në gjendje pushimi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:59

Lumturia bashkeshortore, ndikon per ruajtjen nga semundjet.

Lumturia bashkeshortore nuk eshte kusht vetem per ndertimin e nje familje te forte, por ajo eshte e rendesishme edhe per ruajtjen nga semundjet.
Keshtu qe bashkeshortet te cilet jetojne te lumtur, jane me rezistente ndaj semundjeve. Ky eshte perfundimi ne te cilin kane dale shume universitete, ne studimet e tyre rreth kesaj ceshtjeje.
Ne universitetin "Arizona" eshte zbuluar ne nje studim te cilin e ka publikuar nje reviste amerikane e specializuar per semundjet e zemres se kush jeton ne ambiente te mbushura me harmoni dhe lumturi bashkeshortore, ne pergjithesi jetojne me gjate se ciftet qe kane probleme. Është zbuluar gjithashtu edhe se lumturia bashkeshortore ndihmon ne rezistencen ndaj semundjeve te zemres.
Pas mbikeqyrjes shtate vjecare qe i kane bere 200 grave te cilat kane qene te prekura nga semundjet e zemres, kane dale ne rezultate te qarta se inkurajimi qe kane dhene bashkeshortet per bashkeshortet e tyre te semura, ka cuar ne zevendesimin e forces se humbur në zemrat e tyre, gje e cila ka cuar me pas ne pakesimin e influences se semundjes se zemres tek keto gra.
Ne po te njejtin universitet, nje studim tjeter ka dale ne perfundimin se bashkëbisedimi i suksesshem midis dy bashkeshorteve dhe ndjenjat pozitive qe ka bashkeshorti ndaj bashkeshortes se tij te prekur nga semundjet e zemres dhe anasjelltas, ndihmojne ne rezistencen e sëmundjes dhe vonimin e pasojave te saj.
Ndersa ne universitetin "Carnegie Mejlon" nje studim mjekesor ka zbuluar se lumturia bashkeshortore luan nje rol te rendesishem ne parandalimin e rrufes, pezmatimin e fytit, si dhe ligeshtimin qe vjen prej saj, sepse ajo rrit mundesite e aparatit te pathyeshmerise ne trup dhe i mundeson njeriut qe ta kaperceje rrufen dhe pezmatimin e fytit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:59

Rreziku që kanoset nga lëngu i Portokallit.

Vetëm një gotë lëng portokalli në dit e shpejton rrezikun e sëmundjes se diabetit, për dallim nga të ngrënit sasi të mëdha prej pemëve tregojnë që e zvogëlon rrezikun.
Mendohet se shkaku kryesor është mungesa e gjerave ushqyese te lëngut, si dhe në faktin se njerëzit të cilët çdo ditë e fillojnë me gjus, mendojnë se nuk është e në nevojshme të konsumojnë lloje tjera pemësh në ditë, dhe se organizmin e njeriut e zvogëlojnë materiale ushqyese që janë të rëndësishme.
Konkluzionin i hulumtimi të provuar në mbi 70 000 njerëz, dhe treguan që janë të nevojshme tre porcione pemë në dit që të zvogëlohet, por normal është vetëm një gotë që të rritet riziku I diabetit. Kështu ndikojnë të gjitha llojet e lëngjeve,por varet vetëm sa procent mund ti risin gjasat për sëmundje.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:59

Dhjete këshilla për ata që vuajnë nga zemra
1.Mos pini duhan.

2.Mos u aktivizoni ne lodra sportive qe shkaktojne lodhje fizike te madhe.

3.Perdorni ushqime,te pasura me vitaminen E.

4.Ecni çdo ditë,te paktën një ore.

5.Qendroni larg ambjenteve me zhurme.

6.Mundoheni te hani sa me shumë fruta e perime te fresketa.

7.Qendroni sa me larg mjediseve shumë te nxehta.

8.Beni një jetë te qete dhe mos qendroni te mbyllur me vehten tuaj.

9.Ne rast se do të kini renie flokesh ne pjesen e siperme te kokës,shkoni te
mjeku.

10.Pakesoni peshën e tepert trupore dhe perbajtjen e kolesterolit ne gjak.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:59

Si të jetosh deri në 140 vjet?!

Një regjim ushqimor me bazë të ulët kalorish, por me të gjithë elementët ushqimorë të rëndësishëm, ngadalëson plakjen e zemrës dhe zgjat jetën. Eksperimentet e kryera mbi kafshët kanë treguar se, dietat hipokalorike zgjasnin jetën deri në disa vite. Por eksperimentet e kryera mbi njeriun janë më entuziaste, sepse zemra e personave që kishin marrë pjesë në studim ishte më e re dhe efikase. Studimi është koordinuar nga Luigi Fontana, studiues i Institutit Superior të Shëndetësisë. Ekspertët në studim këmbëngulin se, regjimi ushqimor që garanton jetë të gjatë duhet të jetë i balancuar dhe i pasur me elemente ushqyese. Ai duhet të përmbajë sa më shumë drithëra, perime, peshk, vaj ulliri dhe fruta. Përveç kësaj, një dietë e pasur me perime ndikon në uljen e presionit të gjakut, falë aminoacideve dhe magnezit që ato përmbajnë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:59

Gjumi i mirë

Një studimi i ri tregon se, gratë e moshuara, të cilat flenë mirë apo kanë edhe lidhje të forta sociale kanë nivele të ulëta të interleukin-6, një proteinë e sistemit imunitar që ndihmon inflamacionin dhe që tenton të rritet me shtimin e moshës. Pra, një gjumë i mirë dhe një jetë shoqërore të mbajnë të shëndetshëm.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 4:59

Të flesh pak është është rrezik për shëndetin!

1 Nentor Nevoja njerëzore për gjumë ndryshon nga një njëri te tjetri, ka njerëz që janë të "vdekur" për gjumë dhe ka nga ata të tërë që mund të flenë veçse pak orë gjatë natës.
Po, studime të shumta kanë nxjerrë që çdo njeri ka nevojë mesatarisht për tetë orë gjumë në natë dhe sidomos është e nevojshme të bësh një gjumë të rregullt.
Prirja aktuale është fjetja përherë e më pak, dhe shumë shpesh rëndësia e gjumit nënvlerësohet pa masë. Flihet më pak për të punuar më shumë, për të studiuar më shumë, për t'i kushtuar më shumë kohë vetes... Ajo që shumë njerëz nuk kuptojnë, përkundrazi, është se duke fjetur më shumë dhe me më shumë rregullsi mund të punohet, studiohet dhe jetohet shumë më mirë!

Ja pse një gjumë i mirë...

Pakëson rrezikun e sëmundjeve:
Është vërtetuar se një njeri përsosmërisht i shëndetshëm, pasi ka humbur pesë orë gjumë, prodhon më pak qeliza të sistemit imunitar dhe, rrjedhimisht, është shënjestër më e mundshme e sëmundjeve.

Ruan forcën e muskujve:
Sipas studimeve të shumta, një mungesë e fortë gjumi mund të shkaktojë një pakësim të ndjeshëm të forcës muskulore.

Të mbash në formë trupin:
Mund të duket e çuditshme, por pikërisht gjatë gjumit organizmi prodhon 70% të dozës së përditshme të hormonit të rritjes (GH), i cili vihet në punë për të ripërtëritur lëkurën dhe për të formuar inde të reja kockore dhe muskulore.

Ul tensionin e lartë:
Njerëzit që flenë mesatarisht më pak se tetë orë në natë, në mëngjes kanë një tension më të lartë se zakonisht.

Ruan fuqinë seksuale:
Gjumi është shumë i rëndësishëm për një funksionim të mirë të organit, sepse gjatë aktivitetit të tij natën fluksi i gjakut i sjell oksigjen dhe lëndë ushqyese të domosdoshme.

Përmirëson aktivitetin mendor:
Mbani një rregullsi, kushtojini periudhës së zgjimit dhe gjumit të njëjtat kohë dhe kështu do të ndihmoni trurin të mbajë në nivele të larta përqendrimin dhe qartësinë mendore.

Të ndjehesh më mirë me veten dhe të tjerët:
Ata që flenë pak dhe keq, gjatë ditës zakonisht janë të tendosur, gjithë nerva dhe e kanë më të vështirë ta lënë veten në dorë të emocioneve pozitive.

Sekretet për një gjumë të mirë:
1. Ndiq një çikël të rregullt gjumi e zgjimi: fli dhe zgjohu në të njëjtën orë gjatë gjithë javës.
2. Bëj një banjë të ngrohtë për 15 minuta para se të biesh të flesh: kjo do të të japë një ndjenjë paqeje dhe qetësie që do të ta bëjë gjumin më të rehatshëm.
3. Bëj ushtrime fizike: me kusht që të zhvillohen 4 orë para se të biesh të flesh, pasi lodhja do të përmirësojë cilësinë e gjumit.
4. Mos merr ilaçe gjumëndjellës: ata përdoren me shumë kujdes dhe vetëm me recetën e mjekut, sepse mund të jenë shumë të dëmshëm për trupin tënd.
5. Pi një çaj qetësues kamomili para se të shtrihesh.
6. Shmang fjetjet në sallon ose në divanin para televizorit, sepse ky zakon i keq sjell edhe prishjen e cilësisë së gjumit dhe të shndërron në njeri të natës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:00

Kristali i syrit.
Nje opacitet i vogel i tij do te conte ne imazhe te perthyera e te çuditeshme dhe po te kishte minimumin e ngjyres do te thithte driten duke na penguar perceptimin e disa hijeve.

Struktura e tij eshte e bere ne ate menyre qe te os humbe asgje nga figura qe reflektohet.
Eshte i perbere nga 1000 shtresa qelizash trasparente.Gje pak e çuditeshme per faktin se ne brendesi te qelizes ka shume organele qe çojne ne pengimin e drites . Po ashtu ka qeliza qe thithin rreze drite te frekuencave te ndryshme qe formojne ngjyra. Po ashtu shume qeliza kane melanine qe thithin driten. Kristali nuk ka melanine dhe ene gjaku qe do te çonin ne humbje e pastertie vizioni. Po si jetojne atehere keto qeliza pa gjak? Meqenese nuk kane mitokondri,disa substanca futen me difuzion nga qelizat e jashtme ngadale. A nuk duhet te vdisnin keto qeliza nga nekroza ose apoptoza?
Te gjitha qelizat e reja te kristalit kane organele qe shkaterrohen me ane te nje proçesi qe quhet apoptoze. Ky proçes bllokohet pak para se qeliza te vdese duke e lene kristalin komplet te tejdukshem. Brenda qelizave mbetet vetem nje gel proteinash komplet i tejdukshem.Tek qelizat normale kjo gje do te çonte ne katastrofe por ne qelizat e kristalit nuk ndodh.Keto duhet te punojne gjithe jeten(rigjenerimi i tyre eshte i paket).(90% e qelizave te trupit nderrohet çdo 6 muaj)
Eshte pak i cuditshem fakti se si jane ne gjendje keto qeliza te bllokojne apoptozen si dhe si jetojne gjate gjithe jetes se njeriut duke llogaritur qe vetem nje pjese e vogel e tyre do te zevendesohet kurse pjesa me e madhe do te jetoje ne ate menyre gjithe jeten... Mekanizmat qe cojne ne kete gjendje jane akoma te paditura sepse cojne edhe ne shume pyetje te tjera si psh si bejne keto qeliza te rregullojne membranen e tyre me lipide te tjera ose me proteina te reja. Nese gjehet mekanizmi se si bllokohet apoptoza mund te sherbeje edhe per te shpjeguar nje sere semundjesh qe kane si karakteristike te pare nje numer te madh qelizash qe vdesin me apoptoze...

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:00

Kolesteroli ndryshon me stinet.

Nivelet e kolesterolit ndryshojne me stinet. Eshte ky rezultati i arritur nga nje kerkim i kryer nga Universiteti i Masacusetit mbi 517 persona te shendetshem. Doli si perfundim qe nivelet e kolesterolit ishin me te medha ne vjeshte dhe ne dimer dhe me te ulet ne pranvere dhe vere. Nuk dihet mire se cilet jane mekanizmat qe cojne ne kete rezultat.
Matjet tregonin qe vlerat me te medha per meshkujt mberrin ne dhjetor kurse per femrat ne janar. Vlerat e regjistruara tregonin nje rritje rreth 3.9 mg/dL te meshkujt (vlerat mesatare ishin 222 mg/dL) dhe 5.4 mg/dL te femrat (vlerat mesatare ishin 213 mg/dL).
Disa nga keto ndryshime mund te pershkruheshin me variacionet qe peson plasma(pjesa qe mbetet pasi hiqen qelizat e gjakut) ne stinet e ndryshme. U gjet edhe qe nuk kishte lidhje me dieten qe perdoret ne stinet e ndryshme.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:00

Si te pakesojme djersen?

Sherebela:
Rritet kryesisht ne shpate gelqerore, ne kullota, nga zona e ulet e deri ne ate sub-alpine. Gjethet e saj permbajnë vaj esencial 2 %, saponine, alkaloide, lende rregjese, rreshire.
Vaji esencial perbehet nga 40-47 % tujon, borneol, cimol, kamfor, pinen, dipenten, linalool. Ne gjethe jane gjetur edhe acid fumarik, glukozë dhe pentozë, vitamina B1 e C, lenda e hidhur e quajtur pikrosalvinë, fitoncide me veti baktericide, enzime. Ne mjekesi ekstrakti i fituar nga gjethet, perdoret si mjet për pakesimin e djerses. Ai merret në formë ekstrakti të lenget 1 deri 3 gr ne dite, ne forme infuzi 4 luge kafeje. Çaji i perftuar nga zierja e bimes perdoret per pastrimin e gjakut, kunder djersitjes gjate nates. Perqindje me e larte vaji esencial nga gjethet e sherebeles mjekesore mund te perfitohen para lulezimit te saj.

Gjethja e arres:
Kembet duhen lare ne uje te vaket, ku me pare eshte zier gjethja e arres apo e plepit, me pas behet masazh me alkool ne te cilin eshte shtuar pak kamfor dhe jod. Lekura e kembeve kur te thahet duhet te lyhet me talk apo puder.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:00

Sa ujë harxhojmë?

Kur prishet ujësjellësi apo kur jemi të etur, atherë jemi të vetëdijshëm se sa jemi të varur prej ujit. Numrat që pasojnë tregojnë se sa ujë na nevojitet. Sasia mesatare ditore në shtëpi për banorë sillet rreth 200 deri 300 litra. Prej tyre 20 % (40 deri 60 litra) harxhohen për pastrim, 40 % (80 deri 120 litra për higjienë personale, 10 deri 20 % (rreth 25 litra) për lajren e rrobave, 1 deri 2 % (rreth 2.5 litra) për pastrimin e enëve, kurse sasia tjetër për ujitjen e kopshtit, larjen e automobilit...

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:00

Truri dhe Çokollata.

Në vitin 1982, dy psiko-farmakologë, Dr. Majkëll Libovic (Michael Liebowitz) dhe Dr. Donald Klajn (Donald Klein), dhanë një shpjegim pse njerëzit e mërzitur për çështje dashurie u futen çokollatave me turinj. Gjatë punës së tyre me gra që kërkonin vazhdimisht stimulime emocionale dhe që më pas kalonin në depresion, ata zbuluan që të gjitha kishin një gjë të përbashkët në gjendjen e tyre të depresionit; të gjitha, pa asnjë përjashtim, hanin sasi të mëdha çokollate. Ata spekulluan që ky fenomen kishte lidhje me kimikatin feniletilaminë (FEA), i cili na bën të ndjejmë pasionet që i shoqërojmë me rënien në dashuri, një ndjesi e ngjashme me atë të amfetaminës. Por kur merr fund emocioni i dashurisë, truri nuk prodhon më FEA, dhe ne vazhdojmë të kërkojmë atë ndjesi, shpejtësinë emocionale të kimikatit. Ku mund ta gjesh me shumicë këtë kimikat dashuri-nxitës? Tek çokollata. Kështu është e mundur që disa njerëz hanë çokollatë me shumicë sepse prodhon të njëjtën ndjesi kënaqësie që gëzojmë kur jemi në dashuri.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:00

Pse uniforma e kirurgeve eshte jeshile?!

Eshte vene re nga psikoanaliste se ngjyra jeshile jep nje efekt qetesues te pacientet dhe mund te ndihmoje ne sherimin e tyre.per kete arsye shume mjeke dhe kirurge veshin uniforme jeshile si dhe dhomat ku rrine pacientet i lyejne jeshile.jeshilja do te thote paqe,qetesi pasterti dhe njeshmeri me natyren.
Gjithashtu ngjyra jeshile eshte komplementare ete kuqes. Kirurgeve u duhet qe gjate nje operacioni te rrine per ore te tera duke pare gjakun( i kuq) dhe kjo gje ben qe pas nje kohe te gjate te kene probleme per te dalluar ngjyrat.Dhe duke krijuar uniformat jeshile syri arrin te mos lodhet dhe te dalloj te kuqen nga jeshilja.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:01

Studimet më të reja mbi rrezikun e telefonave celularë!

Përdorimi i telefonave celularë nuk rrit rrezikun për kancer, së paku për 10 vitet e para, tregojnë hulumtimet më të reja të bëra.
Disa hulumtime të hershme kanë sygjeruar se përodrimi i telefonit celular rritë rrezikun për zhvillimin e tumorit në nervin të cilin lidhë veshin dhe trurin.
Në hulumtimim më të ri të shkenctarëve britanez nga Institute of Cancer research janë përdorur të dhënat e 4231 personave nga 5 shtete europiane - Britani e madhe, Danimarkë, Finlandë, Suedi dhe Norvegji.
Është konstatuar se pas 10 viteve të para nuk ekziston kurrfarë lidhje ndërmjet përdorimit të telefonit celularë (pa marrë paraqysh ato analog, digjital apo edhe aparateve hands-free) me rritje të rrezikut për sëmundje nga kanceri.
Këta shkenctarë edhe më tej këshillojnë të kufizohet përdorimi i telefonit celular.
Për të dhënë përfundime definitive për dëmet eventuale të këtyre aparatece duhe të pritet ende, thonë këta shkenctarë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:01

Video lojërat (Video Games) bëjnë fëmijët e trashë dhe agresiv !

Skenctarët Suedez kanë vërtetuar një gjë çka mund edhe të paramendohet: lojrat në kompjuter mund të kenë efekt shumë të keq në rritjen e fëmijës.
Në kohën e fundit në mediume shumë shpesh po shkruhet rreth efekteve anësore të lojërave agresive. Një gjë të tillë ndodh shpesh edhe me lojën "Vice City" ku janë shënuar incidente të shumta, që ka ndikuar loja agresive me armë.
Analizën të cilën e kishin bërë shkenctarët (ndër të cilën kishte edhe psikiatër fëmijësh) do të shfaqet në dokumentarin e quajtur "Deadly Game".
Citatet ndër të cilat përmenden është edhe ajo e kandidatin demokrat për kryetarë të SHBA-së, Joseph Liberman, i cili lojën "Grand Theft Auto" e ka përshkaur si të tmerrshme.
"Luajtja e video lojërave është brengosëse sepse lojtarët ushtrojnë skenarin të cilin mund ta shprehin në jetën e përditshme" tha Michael Rich, një anëtarë i Akademisë Pediatrike në Amerikë.
Me këtë nuk pajtohet një lojtar 16 vjeçar Suedez Gustav Niel-Berggren. "Të gjuash dikend në lojë është si të japësh gol në ndonjë ndeshje futbolli" tha ai.
Tregu i video lojërave në Amerikë ka vlerë prej 10 miliardë dollarë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:01

Vaji i ullirit lufton kancerin e gjirit.

Shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara mund të kenë zbuluar se dieta mesdhetare ku përdoret shumë vaji i ullirit mbron nga kanceri i gjirit.
Studiuesit që i botuan rezultatet e punës së tyre në revistën Analet e Onkologjisë thonë se acidi oleik që gjendet në vajin e ullirit mund të ndihmojë në kurimin e sëmundjes
Studimet e mëparshme kanë treguar se për gratë që jetojnë në vendet ku përdoret një dietë e pasur në proteina, rreziku nga kanceri i gjirit është pesë herë më i lartë se në ato vende ku kultura e të ushqyerit është për një dietë me më pak kalori.
Megjithatë gratë që ushqehen me vaj ulliri duket se janë të mbrojtura nga ky lloj kanceri.
Studiuesit në Spanjë dhe në SHBA gjetën se një prej përbërësve të vajit të ullirit ul me gjysmën e tyre nivelin e substancave që shkaktojnë kancerin e gjirit.
Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze të gjirit treguan se acidi oleik e bënte më të efektshëm medikamentin që përdoret kundër kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave që lufton tumoret.
Tani shkencëtarët do të shohin nëse teoria e tyre provohet gjatë eksperimenteve me kaviet.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:01

Dashuria kuron sëmundjet thuhet në një studim të kohëve së fundit.

Disa psikologë amerikanë në Pensilvani kanë zbuluar se njerëzit që bëjnë dashuri të paktën dy herë në javë përmirësojnë sistemin imunitar.

"Të bësh dashuri një herë ose dy herë në javë, do të thotë të sfidosh gripin," kështu thonë ekspertët amerikanë, duke theksuar se gjithçka duhet berë pa e tepruar. Studimi tregon se të bërit dashuri i bën mirë trupit dhe mendjes. Studimet tregojnë se erosi ka një ndikim pozitiv mbi shëndetin. Madje, ai mund të jetë aq pozitiv sa mund të parandalojë edhe gripin. Disa psikologë amerikanë në Pensilvani kanë zbuluar se njerëzit që bëjnë dashuri të paktën dy herë në javë përmirësojnë sistemin imunitar. Shkencëtarët kanë vënë re se seksi ndikon mjaft pozitivisht për mbajtjen në nivele të pranueshme të imunoglobinës, një antigjen që ndodhet në koracën e mukozës, i vendosur ne linjën e parë, që ka për qëllim mbrojtjen ndaj te ftohtit dhe gripit. Për të zbuluar efektet që ka seksi në nivelin e imunoglobinës, Karl Çarnetski nga Universiteti "Wilkes", si dhe kolegu i tij Frank Brenan kanë testuar jetën seksuale të 111 studentëve të grupmoshave 16-23 yjeç, duke monitoruar nivelin në rritje të imunoglobinës. Rezultatet e studimit, të publikuara në revistën e njohur "New Scientist", kanë treguar se studentët që kishin new jetë seksuale më të varfër në javë, kishin një rënie të nivelit të imunoglobinës, krahasuar me studentët që kryenin marrëdhënie seksuale të paktën dy herë në javë.
Duke iu referuar këtyre të dhënave, Kliford Lovell, imunilog i Universitetit të Kalifornisë, shpjegon se personat që kanë një jetë aktive seksuale mund të jenë më pak të ekspozuar ndaj infeksioneve. "Sistemi imunitar nxit në mënyrë natyrale prodhimin e cilësinë e imunoglobinës në rast se një person kryen marrëdhënie të shpeshta seksuale", thekson Lovell. Mbi të gjitha, studimi tregon se në rast se marrëdhëniet seksuale janë të tepruara gjatë periudhës dimërore, ato mund te bëhen shkak për probleme anësore shëndetësore dhe kjo vjen për shkak të rrirjes së paparashikueshme të nivelit të imunoglobinës, moment ky ende i pashpjeguar. Sipas Karl Çarnetskit, studentët që kryejnë më shumë marredhënie seksuale mund të gjenden përballë problemeve psikologjike siç janë ankthi dhe stresi, faktorë që ndikojnë ne uljen e nivelit të imunoglobinës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:01

Studime mbi trurin e njeriut.

Studimet e fundit tregojne se:

-Burrat mendojne zakonishtme me nje hemisfere te trurit(gjysmen), ndersa grate kane tendencen ti perdori te dyja njekohesisht.

-Burrat jane me te zote kur perdorin llogjiken, ose ftohen te zgjidhin nje problem te caktuar, ndersa grate kane me shume aftesi gjuhesore, dhe kane tendencen te kryejne shume pune njekohesisht.

-Mendimi qe kerkon llogjike zbatohet ne hemisferin e majte ndersa punet krijuese kerkojne funksionet e hemisferit te djathte.

-Kur fleme, truri jone eshte ne pune, ashtu sikur edhe zgjuar. Gjate gjumit truri qarteson pershtypjet e dites.

-Qe te mbajme mend nje ender, duhet te zgjohemi ne mes te endres. Kur enderojme, memorja afatgjate eshte perkhesisht jashte perdorimit.

-Nje gjume me cilesi te keqe, i bene shume njerez te mefshet, duke u kufizuar rendimentin dhe mundesine mer te mesuar.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:02

Sporti dhe shëndeti

Studimet e kohëve të fundit tregojnë se ushtrimet fizike ndikojnë për një jetë të shëndetshme më të gjatë, më të mirë dhe më të zgjuar.
Tashmë është fakt i njohur se njerëzit që merren rregullisht me sport jetojnë deri në 4 vjet më gjatë se njerëzit që bëjnë pak, ose asnjë lloj ushtrimi fizik. Doktor Jay Smith i Klinikës Mayo në shtetin Minesota, është specialialist në këtë fushë.
Ai thotë se njerëzit që bëjnë sport ka gjasa të jetojnë më gjatë. Ata gjithashtu bëjnë një jetë më cilësore. Zoti Smith thotë se kjo ndodh ngaqë ushtrimet e rregullta fizike ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe një sërë sëmundjesh të tjera. Ai është bashkautor i një libri të titulluar “Kulturë fizike për çdo njeri”. Ai thotë se ushtrimet e rregullta fizike i ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga tensioni, diabeti dhe mbipesha trupore. Doktor Smith thotë se edhe njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe artriti mund të kryejnë ushtrime fizike, sigurisht të kufizuara dhe duke u këshilluar më parë me mjekun. Studime të tjera tregojnë se ushtrimet fizike janë të mira edhe për trurin. Disa ekspertë thonë se ato pakësojnë rrezikun për sëmundjen e Alzajmerit dhe pakësojnë stresin dhe depresionin.
Një studim me përfshirjen e më tepër se 10 mijë personave të moshës 35-55 vjeç për 10-15 vjet tregoi se me kalimin e viteve, tek njerëzit që bënin ushtrime fizike më pak se dy orë në javë, aftësia mendore ishte më e ulët se tek ata që bënin fizkulturë për një kohë më të gjatë dhe rregullisht. Gjithashtu, me aktivitetin e ulët fizik lidheshin kujtesa e dobët, fjalori më i kufizuar dhe Aftësitë matematikore. Shkencëtarët thonë se shoqërimi i fizkulturës me muzikë ndihmon në shtimin e energjisë dhe optimizmit. Një studim me gratë mbipeshë që ecnin rreth 5 kilometra në javë, gjysma e tyre dëgjonin muzikë dhe gjysma jo. Gratë që dëgjonin muzikë ishin më të prirura ta mbanin dietën, ta vazhdonin programin e ushtrimeve fizike dhe të humbnin më tepër peshë se sa grupi tjetër i grave që kryenin fizkulturë por pa dëgjuar njëkohësisht edhe muzikë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:02

Nje gen kundër efekteve të alkoholit

Kohët e fundit, shkencëtarët kanë veçuar një gjen tek minjtë, i cili mund të kontrollojë reagimin e njerëzve kur ata ndalojnë pirjen e alkoholit. Shkencëtarët shpresojnë se këto studime mund t’i bëjnë ata të njihen më mirë me efektet e alkoholit tek njerëzit.
Një mbrëmje në qytet, duke pirë me miqtë mund të jetë diçka e bukur, por shkencëtarët kanë zbuluar se konsumimi i vazhdueshëm, apo në sasi të mëdhe i pijeve bën që truri t’u përshtatet efekteve të alkoholit, apo etanolit. Ky proces ndodh në qelizat e trurit të njerëzve që e pijnë rregullisht alkoholin, pijanecëve kronikë, duke krijuar një numër më të madh molekulash, që quhen receptorë. Këta receptorë mund të marrin sinjale nga qeliza të tjera. Kjo e vështirëson gjendjen për atë që vendos ta lerë alkoholin, duke e detyruar trupin e tij të tërhiqet, apo rezervohet. Ja si e shpjegon këtë proces Sid Strickland, studjues në Universitetin Rockfeller të New Yorkut: “Në se ndërpritet menjëherë etanoli, veprimi i tij në organizmin e njeriut nuk largohet menjëherë, por vazhdojnë të mbeten receptorët dhe një ndjeshmëri e lartë, e cila çon në një gjendje të acaruar të njeriut që është mësuar të pijë alkohol.” Shkencëtarët në Universitetin Rockfeller kanë studjuar efektet e alkoholit dhe mendojnë se kanë gjetur një gjen që mund të kontrollojë procesin e përshtatjes së organizmit. Gjatë konsumimit të alkoholit, gjeni i quajtur TPA, ndihmon në krijimin e një enzime, e cila krijon receptorë shtesë. Shkencëtarët thonë se përdorimi i ilaçit të quajtur Ifenprodil mund ta bllokojë gjenin TPA. Deri tani, shkencëtarët kanë mundur t’i pakësojnë simptomat e tërheqjes tek minjtë. Sid Strickland shpjegon se kjo mund t’i ndihmojë njerëzit. “Ideja do të ishte se në se një person ka abuzuar vazhdimisht me alkololin, që përmban etanol, dhe në një moment ai kërkon ta ndërpresë të pirët, ilaçi i ri mund ta frenojë prodhimin e kësaj enzime dhe kjo do të pakësonte efektet e tërheqjes së menjëhershme.” Megjithëse do të duhen vite për përdorimin e ilaçit Ifenprodil tek njerëzit, ky përbën një hap të ri për njohjen me efektet e alkoholit tek truri i njeriut.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:02

Asimetria të bën agresiv

Njerëzi me trup asimetrik kanë tendencë më të madhe ne agresione. Këtë të pakten sjell një rezulutat i një hulumtimi amerikan.
Shkencëtarët në fillim hulumtuan supozimin e pohuar më parë, që një pamje e jashtme asimetrike ka të bëj me një defekt në sistemin nervor dhe me kontrollim të pakësuar të agresionit.
Shkencëtarët e Universitetit të Ohio-s i matën veshët, duartë, krahet dhe këmbët e 100 personave vullnetarë dhe nga kjo përcaktuan simetrinë. Me pretekstin për t'ja u matur forcën bindëse të tyre, kërkuan nga pjesëmarrësit të bëjnë dy telefonata, në të cilat ata bashkëbiseduesit e tyre duhej ti bindnin për të dhuruar t'holla për një qëllim bamirës.
Pjesëmarrësit nuk e dinin se të dy bashkëbiseduesit në anën tjetër të telefonit punëtorë të Universitetit ishin. Njëri prej tyre refuzonte lutjën e tyre në mënyrë miqësore, ndërsa i dyti reagonte ekstrem me një vrazhdësi. Agresivitetin e pjesëmarrëseve hulumtuesit e matën se sa vrullshëm ata e hudhnin receptorin mbi telefon. Studimi rezultoi që ata persona me trup asimetrik dëgjuesen shumë më shpesh e përplasnin se sa të tjerët pjesëmarrës.
Udhëheqsja e studimit Zeynep Benderlioglu e shpjegon këtë lidhje me faktin, se asimetria formohet në mitër në kushte të pafavorshme. Kjo ndikon pra jo vetëm në dukurinë e trupit, çka edhe shifet, por gjithashtu edhe në sistemin nervor. Defektet e tilla në sistemin nervor, sipas vlerësimit të shkencëtarës, influencojnë Aftësitë e njerëzve për të kontrolluar agresivitetin e tyre.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:02

Ethet e tifos

Ethet e tifos jane nje semundje e njohur ne lashtesi gjer ne vitet 1200 me emra te ndryshem si; ethet e spitalit, ethet e burgut, ethet e anijes etj. qe nga ajo kohe nuk njihen me epidemi te kesaj semundjeje, por kur flitet per te, te gjithe popujt e botes i kujtojne me tmerr. Jane diktuar raste shume te rralla ne kontinentin afrikan.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:02

Ethet e verdha

Kjo semundje epidemike eshte e njohur dhe si nje semundje qe prekte me se tepermi zonat qe ne ate kohe quheshin dhe si Spanja Qendrore. Ka pasur tre zona kryesore te perhapjes se saj;
1) Zona focale, nga ku epidemia nuk ishte kurre e zhdukur, perfshinte Havanen, Vera Cruz, Rio dhe vendet te ndryshme te Amerikes Latine.
2) Zona perifocale qe ishte nje zone e epidemive periodike, perfshinte portet e Atlantikut tropikal dhe Afriken.
3) Zona e epidemive aksidentale qe perfshinte zonen midis paraleleve 45°ne veri dhe 35° ne jug.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:02

Leproza

Eshte nje semundje me origjine orientale dhe mendohet te jete sjelle ne Europe nga ushtaret romake te Pompeit, pas nje inkursioni ne Palestine. Eshte nje semundje ngjitese ne disa raste. Emri vjen nga elephantiasis graecorum. Shkrimtaret e atehershem arabe e quanin "juzam" dhe me vone perkthyesit e zevendesuan me fjalen "lepra".

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:03

Vdekja e Zeze

Eshte quajtur ndryshe dhe si plaga Orientale , ose Mortalega ne Itali.
Infeksionet e ndryshme, tumoret dhe njollat e zeza qe ishin shenja te dekompozimit te trupit,ishin shenja te panjohura me pare ne ndonje semundje tjeter epidemike. Te gjitha shenjat nuk gjendeshin se bashku dhe , ne me te shumten e rasteve dhe nje shenje e vetme , ?onte drejt vdekjes. Gjurmet e saj njihen rreth shekullit te dyte para Krishtit dhe arrijne gjer ne shekullin e IV te eres sone.
"Pestilentia gravissima" ne vitin 314 era jone, mendohet te kete lindur ne fshatin Peleuse ne Egjypt. Nga doreshkrime te ndryshme, jane gjendur prova se kjo semundje qe arriti ne Constandinople(Stambolli i sotem) rreth pranveres se vitit 543, merrte ?do dite 5000-10 000 viktima, nje numer qe eshte nje rekord i paarritur nga ndonje semundje tjeter deri me sot.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:04

Forme e re e insulines

Departamenti i ushqimit dhe medikamenteve në SHBA ka rekomanduar aprovim të formës së parë të insulinës që mund të merret me frymë në vend që të injektohet. Ka miliona diabetikë në gjithë botën me ndërlikime si sëmundje të zemrës dhe të të parit që prekin ata që vuajnë. Forma më e dukshme e diabetit, Tipi 2, lidhet me obesitetin dhe kurohet me tableta ose injeksione të insulinës. Sipas departamentit për ushqim dhe medikamente në SHBA, Exubera,(medikamenti i ri) mund të përdoret për njerëz që kanë diabetin e tipit 2 ose më rralllë kur kanë tipin 1 të cilët kanë nevojë për injeksione para se të hanë. Medikamenti nuk do të zëvendësojë injeksionet e insulinës për ata që vuajnë nga tipit 1. Megjithatë, rregullatorët amerikanë të medikamenteve kanë vënë në pyetje sigurinë e përdorimit të Exuberas kur përdoret nga njerëz që pijnë duhan, apo kanë sëmundje të mushkërive. Ata gjithashtu kanë shprehur shqetësim për efektet afatgjata të Exuberas, ndërsa prodhuesit e medikamentit kanë rënë dakord të vazhdojnë studimet deri në 2019.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:04

Inteligjenca e lidhur me peshën e lindjes

Foshnjet të cilat peshojnë më shumë gjatë lindjes kanë përparësi në zhvillimin e inteligjencës më vonë gjatë fëmijërisë, tregojnë studimet e fundit.
Kjo është me siguri për shkak se foshnjat më të rënda janë më të ushqyera në momentet kyçe në fazat fetale. Studimet tjera kanë treguar se pesha e vogël e lindjes është e lidhur me zhvillim të pakët mental. Foshnjat e lindura para kohe janë më të predispozuara rrezikut që të lindin me peshë të vogël. Mirëpo, studimet e fundit, të publikuara në "Revistën britaneze të mjeksisë", sygjeron se pesha e vogël e lindjes është e lidhur me inteligjencën.
Një ekip nga qendra për studime epidemiologjike urbanistike në New York ka vëzhguar 3.484 foshnje të lindura të lindura ndërmjet viteve 1959 dhe 1966. Pesha e tyre e lindjes ishte nga 1.500 deri 4.000 gram, kurse koeficienti i inteligjencës (IQ) është testuar 7 vite më vonë. Në përgjithsi, pesha më e madhe e lindjes ka shënuar dhe një rritje të lehtë të IQ. Dallimi në mes të foshnjeve me peshë më të vogël se 2.5 kg me ata mbi 4 kg ishte 10 poena të IQ. Këta autorë të studimit thonë: Edhe pse variacioni i koeficientit të inteligjencës është i lidhur me peshën e lindjes brenda peshës normale të lindjes është shumë e vogël dhe e pavlefshme për individualë, rezultatet e marra janë shumë të rëndësishëm për nivelin e tërë popullatës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:04

Shikimi i TV në moshën fëminore zvogëlon koncentrimin

Nëse fëmijët në moshën prej 1 deri 3 vjet shikojnë program televiziv, është përqindje e madhe që ata të kenë problem me koncentrimin në moshën prej 7 viteve.
Këto janë rezultate të një hulumtimi të publikuara në revistën "Pediatrics", të cilën e pubikon Akademia Amerikane e Pediatrisë.
Këto hulumtime janë bërë në 2500 fëmijë dhe tregon se dëmet e shikimi të tepërt të TV-së, mund të jenë edhe mungesa e koncentrimit.
Fëmijët me moshë prej një viti kishin shikuar TV mesatarisht rreth 2.2 orë TV program në ditë kurse fëmijët trevjeçar kishi shikuar mesatarisht rreth 3.6 orë në ditë.
Disa fëmijë kishin qëndruar edhe rreth 12 orë para ekraneve televizive.
Frederick Zimmerman, njëri nga autorët e këtij hulumtimi, thotë se është e pamundur të vërtetohet se sa kohë e qëndrimit para TV në ditë mund të lërë pasoja. "Çdo orë do të thotë rrezik" tha ai.
Në SHBA rreth 3 deri 5 % e fëmijëve është vërejtur zvoglim të koncentrimit, vështirësi në organizim dhe sjellje impulsive. Këto çrregullime është vështirë të vërehen në moshat më të reja se 7 vite.
Autorët theksojnë se hulumtimi ka disa kufizime të caktuara pasi të dhënat e kohës së qëndrimit para TV i kanë shënuar prindërit. Përveç kësaj nuk mund të vërtetohet se a kanë pasur ndonjë çrregullim në koncentrim të cilët i kanë sjelë deri te ajo që ata të shikojnë shumë TV.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:04

Armiku i fshehur brenda nesh

-Cili është shkaku i formimit të kancerit?
Nuk njihet shkaku themelor i formimit të kancerit malinj. Ka nga ata që mendojnë se ai vjen si rrjedhojë e disa kushteve të trashëguara të sëmundjes ose nga disa kushte të jashtme, si virus dhe/ose e përdorimit të gjatë të duhanit.
Në të vërtetë, kanceri malinj nuk është i trashëgueshëm. Fakti që të afërmit tanë mund të kenë vuajtur nuk do të thotë se ne jemi të dispozuar që të kalojmë të njëjtën sëmundje; as edhe ekspozimi për një kohë të gjatë ndaj ‘helmit’ të duhanit mund të dënojë me këtë sëmundje (mjafton të mendojmë të gjithë ‘të dashuruarit’ marrëzisht pas duhanit që nuk janë sëmurur kurrë).
Sidoqoftë, asnjë substancë kancerogjene e veçuar nuk mund të jetë shkaku direkt i kancerit; mundësisht, provokon forma malinje vetëm nëse shkakton ndryshime kimike në brendësi të çelizave të trupit, por disa herë as ky nuk është shkaku i formimit të kancereve.
Deri më sot, shkencëtarët kanë identifikuar rreth 24 substanca kimike që, në kushte të vëçanta, mund të provokojnë kancerin në trupin e njeriut. Kjo listë shtohet gjithnjë me vazhdimin e kërkimeve që bëhen dhe ajo përmbledh edhe mbeturinat industriale, tymin e makinave, helmeve te ndryshme bujqësore dhe disa prej materialeve te ndërtimit. Në këtë listë bëjnë pjesë edhe rrezet diellore, sidomos rrezet X dhe ato atomike. I njëjti opinion është edhe për viruset, edhe pse shumë kërkues, tani për tani, refuzojnë të pranojnë se ato janë një ndër shkaqet e formimit të kancerit tek njeriu.
Në disa prej formave malinje, sidomos ata që prekin gjiun, hormonët mund të jenë ndër faktorët e rastësishëm. Tipa të tjerë të kancerit, duke përfshirë këtu ato të gojës (dhe të buzës) ndodh që të zhvillohen pas një periudhe të gjatë irritimi kronik që shkaktohet nga proteza jo të përshtatshme (ose nga vesi për të mbajtur cigaren e ndezur midis buzëve dhe jo midis gishtërinjve).

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:05

Si kurohet kanceri?

Mënyrat më të të përdorshme për kurimin e kancerit janë kirurgjia, rrezatimi dhe kemioterapia. Kohët e fundit është bërë një hap përpara në kirurgji falë rrezeve lazer, që duke mundur të përdoren direkt në mënyrë shumë të saktë, parandalojnë infektimin e qelizave të shëndosha. Një teknikë tjetër e re është criochirurgia, që përdor të ftohtin në vend të bisturisë. Kjo mënyrë operimi pengon gjithashtu edhe rrjedhjen e gjakun duke reduktuar kështu mundësinë e përhapjes së kancerit nëpëmjet qarkullimit të gjakut.
Në të kaluarën janë bërë shumë eksperimente të ndryshme për të zbuluar ilaçin për shërimin e kancerit. Në ditët e sotme vihen në përdorim edhe metoda të ndryshme kompiuteristike për t’ia arritur këtij qëllimi. Një zbulim I ri është prezantuar nga ‘antikorpet monoklonale’, ose produkte spontane të brojtjes së njeriut, të krijuara posaçërisht për një tip të veçantë kanceri që injektohen tek pacientët. Kjo mënyrë si dhe të tjera premtojnë shumë për të ardhmen por rezultatet e tyre reale duhen ende provuar. "

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:05

Kurim i plageve me mjalte

Në Gjermani tashmë plagët i kurojnë me mjaltë: në 23 spitalet gjermane preparatet e përgatitur me bazë mjalti, të sterilizuar me rreze gama, po përdoren për trajtimin e plagëve të thella.
Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja gjermane "Frankfurter Rundschau". "Organizmi lirohet më lehtë nga indet e vdekura dhe plagët shërohen më shpejt, ka thënë për gazetën, Kai Sofka, specialist në Universitetin e Bonit. Madje e gjithë këmba mund të shërohet brenda pak javësh duke përdorur preparate me bazë mjalti. Substanca e ëmbël, sipas studiuesve, do të ishte efikase kundër baktereve rezistente ndaj të gjithë antibiotikëve.
Mesa duket efekti i atribuohet molekulës së perioksidit të hidrogjenit që ndodhet te mjalti dhe një reaksion kimik natyral do të ishte i mjaftueshëm për të luftuar të gjitha bakteret e plagës, pas vetëm 18 orësh nga aplikimi. Kjo rekomandohet në rastet e sterilizimit të substancave, të përdoruar vetëm në spitalet me aparaturat e përshtatshme: në rast të kundërt mjalti nuk është efikas kundër sporeve të mjaft mikrobeve që mund të jetojnë në kushte anaerobike.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:05

Lentiginet solare (njollat e plakjes)

Këto njolla nuk janë shkaktuar nga plakja por shumohen me kalimin e viteve. Shkaktuar nga ekspozimi në diell, për këtë arsye ato paraqiten nëpër pjesët e trupit ku bien më tepër rrezet e diellit. Ato nuk janë të rrezikshme por gjithsesi duhet mendimi i mjekut për tu identifikuar si të tilla.

Njollat e vogla
Njollat e vogla si luspa të kuqe (Actinic Keratosi), ngjyrë kafeje ose ngjyrë lëkure, shkaktohen nga ekspozimi i tepërt në diell. Gjenden kryesisht në kokë, qafë dhe duar, por mund të identifikohen edhe në pjesë të tjera të trupit. Ato zakonisht paraqiten pas moshës 40-vjeçare, por në rastet ekstreme edhe në moshat e reja. Trajtimi i hershëm është i nevojshëm për parandalimin e kancerit të lëkurës.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:06

Bari i Bletes

Bari i Bletes është një bimë mjaft e njohur në mjekësinë popullore. Prej kohësh çaji i përftuar nga kjo bimë ka ndihmuar në parandalimin dhe lehtësimin e shumë sëmundjeve. Një rol të rëndësishëm lulebleta luan në qetësimin e dhimbjeve të migrenës.
Çaji rekomandohet kryesisht kur ajo karakterizohet nga dhimbje të forta të kokës dhe sidomos në gjysmën e saj. Në këtë rast këshillohet të pihet menjëherë një gotë çaj barblete. Shumë shpejt të sëmurët do shohin rezultatet e shkëlqyera të bimës.
Ky çaj ndihmon edhe në parandalimin dhe qetësimin e sëmundjeve të shfaqura në mëlçi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:06

Zbulohet një klasë e re antibiotikësh

Zbulohet një klasë e re antibiotikësh, që ndoshta veprojnë me mekanizma molekularë krejt të ndryshëm nga ata që veprojnë sot. Burimi është një tip kërpudhe që jeton në pyjet me pisha në Veri të Europës dhe që në studimet paraprake ka rezultuar në gjendje të luftojë mjaft bakterie rezistente ndaj disa antibiotikëve tradicionalë. Lajmi është publikuar në revistën "Nature" dhe është fryt i bashkëpunimit midis: "David Geffen School of Medicine" i Universitetit të Los Anxhelosit, UCLA, me studiues të "Georgetown University Medical Center" dhe kompanisë bioteknologjike daneze "Novozymes". Substanca e re, "plectasina" bën pjesë në familjen mbrojtëse, që prodhohen edhe nga vetë sistemi imunitar njerëzor. Substanca ka ngjashmëri me molekulat e prodhuara nga akrepat dhe molusqet dhe është më efikase se vancomicina dhe penicilina. Ekspertët kanë arritur ta lokalizojnë vetëm falë metodave gjenetike. Plectasina, ekstrakt i kërpudhës "Pseudoplectania nigrella", ka rezultuar mjaft efikase kundër mjaft bakterieve Gram-pozitiv si p.sh. "Streptococus pneumonia" dhe "Streptococus pyogenes", përgjegjës për shfaqjen e polmonitit, dhimbjes së fytit, bajameve dhe melingjitit.Në eksperimentet e kryera mbi kafshët, molekula e re nuk ka shfaqur efekte toksike dhe ka qenë mjaft efikase kundër një numri të madh infeksionesh bakteriale.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:06

Depresioni

Të rinjtë me depresion janë shtuar dhe po trajtohen me ilaçe e jo psikoterapi, sepse numri i vizitave mjekësore për adoleshentët e depresionuar vazhdon të rritet, sipas një studimi në Universitetin "Stanford". Akademia Amerikane e Fëmijëve dhe Psikiatria e Adoleshentëve, u imponojnë mjekëve të përdorin psikoterapinë si një mënyrë e mirë për të zgjidhur problemet.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:06

Kola-kafeine

Lajm i mirë për gratë. Kafeja nuk e shton rrezikun e tensionit të lartë të gjakut, kjo sipas një studimi të Shoqatës Amerikane të Mjekësisë. Studimi u krye për 12 vjet dhe përfshiu më shumë se 150 mijë gra. Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për gratë që e marrin kafeinën nga kolat. Kola e rregullt e shton rrezikun me 44 për qind tek gratë më të moshuara dhe 28 për qind tek të rejat.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:06

Viagra

Trajtimet me viagra mund të përmirësojnë aftësitë funksionale te pacientët me hipertension pulmonar arterial, një sëmundje serioze, që ka të bëjë me presionin e lartë në enët e gjakut që hyjnë në mushkëri. Zbulimi bazohet në një studim të 278 pacientëve që kanë marrë viagra, në një nga tre doza, apo "placebo" inaktive tre herë në ditë për 12 javë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Alberti Thu 3 Jan 2013 - 5:07

Antibiotiket

Përdorimi i antibiotikëve më shumë se 10 herë në fëmijëri rrit mundësinë e zhvillimit të limfomës, një lloj kanceri që prek sistemin limfatik të trupit. Dr. Ellen T. Chang në qendrën e studimit në Kaliforni ka zbuluar sëmundjen edhe tek përdoruesit e shpeshtë të ilaçeve antiinflamatore, si ibuprofen, por nuk ka gjetur lidhje ndërmjet sëmundjes dhe mjekimeve të tjera.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë Empty Re: Kuriozitete dhe zbulime të rëndësishme ne lidhje me mjekësinë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi