Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sekrete të vogla bukurie - Faqe 2 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Sekrete të vogla bukurie

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtë

Sekrete të vogla bukurie - Faqe 2 Empty Sekrete të vogla bukurie

Mesazh nga Anakonda prej Thu 27 Nov 2014 - 2:07

First topic message reminder :

Sekrete të vogla bukurie

Qumësht pastrues për lekurën të yndyrshme


Shtrydhni një grejpfrut dhe e përziejni lëngun e tij me një gotë qumështi të ftohtë. Ruajeni në frigorifer dhe përdoreni për të pastruar fytyrën para gjumit. Njomni një cope pambuku të pastër dhe kaloni me të gjithë fytyrën. Shpërlajeni me ujë të vakët dhe fshijeni fytyrën me pecetë të pastër.

Ujë trëndafili për sy të ënjtur


Zieni 1 litër ujë dhe pasi ta hiqni nga zjarri hidheni në të 20 petale trëndafili. Lëreni rreth 30 minuta, më pas kullojini. Lëreni ujin e trëndafilit të ftohet pak dhe bëni me të kompresa në sy.

Maskë me patate për rrathët e zinj të syve


Pastroni një patate dh eprijeni në feta shumë të holla. Shtrojeni fetat në sy dhe leni rreth 10 minuta. Më pas hiqeni dhe shpërlani fytyrën .

Tonifikues për flokë të dobët


Në një tas të vogël rrihni 1 kokërr vezë dhe ½ filxhani çaji me kos. Masazhoni me këtë maskë flokët tuaj. Lëreni tonifikuesin në flokë rreth 10 minuta. Më pas shpërlajeni.


Zbutës për flokët e thatë
Në një enë përzieni 2 kokrra vezë të rrahura me 1 lugë vaj ulliri, 1 lugë glicerinë dhe pak uthull. Kalojeni këtë maskë në flokët dhe lëreni rreth 15 minuta. Në vazhdim lajeni .


Krem pastrues për fytyrën


Nevojiten:
¼ kastravec(me lëkurë të prerë hollë ), 1/8 patate (me lëkurë të prerë hollë), 1 lugë sodë buke, 1 kokërr vezë, ¼ filxhan kos. 

Përgatitja:
Hidhni në makineri grirëse otaten dhe kastravecin. Shtoni sodën dhe vezën dhe vazhdoni përzierjen. Hidhni kosin. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, shtoni 2 lugë kafeje lëng limoni. Kremi ruhet ne frigorifer për 2 ditë. Shtrojeni në një pambuk ose pecetë të pastër dhe pastroni me të fytyrën. Më pas hiqeni dhe shpërlajeni fytyrën.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Sekrete të vogla bukurie - Faqe 2 Empty Re: Sekrete të vogla bukurie

Mesazh nga Anakonda prej Thu 27 Nov 2014 - 2:41

Nga ngjyrat e ndezura ne ato transparente

Moda mund klimen e renduar me ptimizem me veshje ngjyre vjollce dhe deri tek e verdha dhe me nje makeup te lehte gati natyral.

Edhe makeup-i ndjeke keto tendenca dhe nxjerre ne pah stilin uje dhe sapun. Vera na lejon stilin e bute, duke u perqendruar ne lekure te arte dhe ne pak linja te theksuara me kujdes. Ngjyrat e syve jane jashte: rreshqet me vapen dhe rendon shikimin. Te pakten ne pushime, lereni lekuren tuaj te marre fryme. Theksoni shikimn me nje maskara, dhe me nje vije te holle peneli dhe efekti uje dhe sapun eshte i perkryer.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sekrete të vogla bukurie - Faqe 2 Empty Re: Sekrete të vogla bukurie

Mesazh nga Anakonda prej Thu 27 Nov 2014 - 2:43

Kozmetika bimore

Tendencat e modës janë të ashtuquajturat vajzat ‘ujë e sapun’. Vajzat natyrale, origjinale në bukurinë e tyre. Kjo sepse kujdesen për lëkuren me fruta, kos, dhe bimë, të cilat i përgatisin vetë, (në kushte higjienike te larta) dhe me pas i vënë si maska në të gjithë fytyrën.

Behët fjalë për receta antike, që janë përdorur prej shekujsh. Përgatiten në shtëpi, dhe mbahen në frigorifer. Vajza ‘ujë e sapun’, nuk ikën asnjëherë nga moda, mjafton nje e krehur e lehte, dy mollëza roze, nje shnderrites në buze dhe u bë. Sot mund te bëhesh vërtet nje e tille, pa gjel, llak, tualet, vetëm ujë e sapun.

Mjaft me me kremra qe duken se janë projekt i ardhur nga NASA, vajza ‘nature’, ve ne fytyre kos, dhe i çel flokët me limon, përgatit maskën me futa te thata si bajame. Rikuperon recetat e gjyshes, dhe tonet i përgatit me te bimët e kopshtit, anticelulit i pastër. Pas mësimeve te ekologjisë dhe konsumit etik, jeta natyrale, dhe shpenzimet biologjike, janë ne radhën e pare te kozmetikes se bere ne shtëpi. Natyre 100%. Fruta minerale, bimë, të vena direkt në fytyrë.

Më parë qërohen, shtypen me vaj. E gjithë kjo përgatitet ne kuzhine, ne nje grirës frutash. Molla mund te jete nje oksidues i mire. Me nje kos dhe nje luge mjaltë, mund te merret nje qumësht i ekuilibruar për fytyrën.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sekrete të vogla bukurie - Faqe 2 Empty Re: Sekrete të vogla bukurie

Mesazh nga Anakonda prej Thu 27 Nov 2014 - 2:45

Thonjte dhe gjendja psikofizike

Per mjekesin orientale shendeti i thonjve eshte treguesi i gjendjes sone energjitike: Thonj qe thyhen lehtesisht do ti korrespondonte nje renie e thelle e organizmit. 

Njolla te vogla te bardha: nese shfaqen keto shenja, tregon mangesi te kalciumit dhe silicit ne organizem. Baza e thonjve: nese henezat e bardha karakteristike ne baze te thonjve zhduken apo modifikohen do te thote qe po kaloni nje periudhe stresi. Nese keni thojne konvekse,baza eshte lehtesisht e ngritur dhe fundet pak te erret, ka shume mundesi te keni patologji respiratore dhe kardiake. Thonj te zbehte dhe konkave, e ashtuquajtura forma e "luges" takohet te subjekte qe vuajne nga anemia

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sekrete të vogla bukurie - Faqe 2 Empty Re: Sekrete të vogla bukurie

Mesazh nga Anakonda prej Thu 27 Nov 2014 - 2:48

Kur kozmetiket per thonjte jane te demshem


Beni kujdes me kozmetiket per thnjte, pasi mund te provokojne infeksione si pasoje e traumave te shkaktuar ose thjeshte nga kontakti i substancave irrituese.


Midis ketyre substancave behet fjale dhe per diluentin i cili sherben per te heque manikyrin, i cili mund te shkaktoje irritim. Substanca me alergjike eshte resina sulfonamide e cila eshte prezente ne perberjen e manikyrit, ku reaksioni alergjik mund te konstatohet edhe pas 16 muajsh pas aplikimit te pare. Jane te demshem edhe produktet per heqjen e kutikules (lekures), te cilat permbajne pergjithesisht substanca bazike te cilat demtojne keratinen. prandaj beni kujdes ndaj produkteve qe bleni, te jene me perberje sa me natyrale.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sekrete të vogla bukurie - Faqe 2 Empty Re: Sekrete të vogla bukurie

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi